
Jezioro Garda z adrenaliną – Via Ferraty, Rafting, Canyoning i inne
Artykuł w skrócie:
- Via Ferrata Colordi
- Via Ferrata Rio Sallagoni
- Via Ferrata Signora Delle Acque
- Via Ferrata Monte Albano
- Via Ferrata Rino Pisetta
- Via Ferrata Fregio i Ginestre
- Parco Delle Fucine – ferratowy raj
- Inne Via Ferraty, które warto zrobić
- Rafting
- Canyoning
- Paragliding
- Skok ze spadochronem
Via Ferrata Colordi
- Poziom: A/B/C (tylko jeden odcinek B/C)
- Ekspozycja: mała
- Wysokość wspinaczki: 190 metrów
- Czas przejścia: około 1 godziny
Na początek propozycja dla każdego. Via Ferrata Colordi to doskonałe miejsce żeby zacząć swoją przygodę z żelaznymi drogami. Można powiedzieć, że to spacer z zabezpieczeniem i małymi elementami wspinaczki. Nie trzeba być specjalnie wysportowanym, a i ekspozycja nie jest specjalnym problemem. Oczywiście nie należy lekceważyć tego miejsca i grzecznie ubrać na siebie cały osprzęt – zwłaszcza kask. Niestety ta droga często jest wybierana przez doświadczonych wspinaczy jako szlak zejściowy i zdarza się, że spadają kamienie. Kolejnym minusem Via Ferraty Colordi jest jej obłożenie. Możliwe, że przyjdzie Wam się wspinać w całym sznurze zainteresowanych, którzy wywierają presję. Zachęcamy więc pojawić się tutaj wcześnie rano. Powrót prowadzi przez Arco i można połączyć to ze zwiedzaniem.
Via Ferrata Colordi to w większości poziom A. Czeka na nas przejście po skalnych płytach, a także kilka odcinków z drabinkami. Na samym końcu znajduje się krótki etap B/C. Nic trudnego i nic strasznego. Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.




Via Ferrata Rio Sallagoni
- Poziom: C
- Ekspozycja: mała
- Wysokość wspinaczki: 200 metrów
- Czas przejścia: około 1.5 godziny
Via Ferrata Rio Sallagoni to świetna propozycja na mocno słoneczny dzień. Żelazna droga poprowadzona jest w zaciemnionym kanionie i wznosi się nad strumieniem co przekłada się na chłodną bryzę. Dla odmiany większość trasy pokonujemy w bok, a nie do góry. Niestety w lato możemy spotkać tutaj tłumy, które wywierają niepotrzebną presję. Podczas naszego przejścia w maju byliśmy na szczęście praktycznie sami.
Via Ferrata zabezpieczona jest metalowymi drabinkami, które czasem są daleko od siebie. Kabel asekuracyjny jest zamocowany dość wysoko więc dzieci mogą mieć problem. Rio Sallagoni wyceniona jest na C lecz nie przysparza większych trudności. Fajnym urozmaiceniem są dwa mosty tybetańskie, które od razu zweryfikują Waszą równowagę 😀 Jeśli zmiękną Wam nogi to można je ominąć. Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.







Via Ferrata Signora Delle Acque
- Poziom: C
- Ekspozycja: pełna
- Wysokość wspinaczki: 140 metrów
- Czas przejścia: około 1 godziny
Via Ferrata Signora Delle Acque to propozycja dla tych, którzy zdecydowanie nie mają problemów z lękiem wysokości i przestrzeni 😀 Jeśli chcecie wejść na wyższy poziom to ta żelazna droga przeczołga Was przez kilka nowości. Największym atutem tego miejsca jest położenie. Ferrata zbudowana została w sąsiedztwie ogromnego wodospadu! Wspinacze zmagają się z trudami niemal przy nurcie spadającej z hukiem wody. Oczywiście przekłada się to na śliskie stopnie i skały.



Signora Delle Acque wyceniona jest na C choć tablica informacyjna mówi co innego. Ciężko stwierdzić jaki faktycznie jest to poziom jednak na pewno nie jest to miejsce dla nowicjuszy. Wystawieni jesteśmy na pełną ekspozycję (przepaść pod nogami), a metalowe ułatwienia nie są pociągnięte przez całą długość Ferraty. Niemal przez cały czas pikujemy w górę.
Ikonicznymi miejscami na trasie są stabilne, żelazne mosty – to tutaj wszyscy robią zdjęcia 😛 Ciekawym dodatkiem jest też zakręcona, luźna drabina. Via Ferrata wyciąga nieco sił więc radzimy zjeść porządne śniadanie. Niestety miejsce też bywa oblegane, a nic tak nie stresuje jak sznur ludzi czekających pod nami. Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.







Via Ferrata Monte Albano
- Poziom: C/D, 2+
- Ekspozycja: duża
- Wysokość wspinaczki: 420 metrów
- Czas przejścia: około 2 godzin
Via Ferrata Monte Albano to propozycja dla bardziej doświadczonych wspinaczy. Oprócz pełnej ekspozycji przyjdzie nam wspinać się po długich, przewieszonych drabinach. Nie ma co ukrywać – trochę “pary w łapie” zdecydowanie nam się przyda. Najtrudniejszym elementem tej żelaznej drogi jest sam początek z wyceną 2+. Żeby dostać się do dalszego etapu musimy użyć umiejętności wspinaczkowych albo coś wykombinować 🙂
Monte Albano cały czas prowadzi nas południową ścianą góry o tej samej nazwie. Do pokonania mamy tutaj wiele rantów co przekłada się jednocześnie na sporo świetnym miejsc na zdjęcie 😀 Ciężkim etapem jest też sam koniec gdzie czeka na nas 80-metrowy odcinek z drabinami. Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.







Via Ferrata Rino Pisetta
- Poziom: D/E
- Ekspozycja: bardzo duża
- Wysokość wspinaczki: 720 metrów
- Czas przejścia: około 2.5 godziny
Via Ferrata Rino Pisetta to najtrudniejsza trasa w regionie! Przeznaczona tylko dla doświadczonych lub szalonych 😀 Nie ma co lekceważyć tego miejsca i należy podejść do tego wyzwania bez żadnego zawahania. Czeka nas ponad 700 metrów pionowej wspinaczki po ścianie Monte Garzolet. Na całej długości tej żelaznej drogi nie ma praktycznie żadnego, sztucznego ułatwienia. Jesteśmy my, kabel i ściana. Pod nami za to rozciąga się przepaść i pełna ekspozycja.




Rino Pisetta jest naprawdę trudna i przydadzą się Wam techniczne umiejętności lub stalowe bicepsy niczym kule armatnie. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na przemyślane mocowanie stóp w rysach. Jednym z najcięższych etapów jest sam początek wyceniony na E. Jeśli stwierdzimy, że to nas przerasta to możemy skorzystać z wyjścia awaryjnego. Później już nie ma odwrotu 😀
Trudy wspinaczki wynagradzane są piękną panoramą na pobliskie jezioro Toblino. Ze szczytu rozciąga się widok na całą okolicę i naprawdę zapiera dech w piersiach – zwłaszcza gdy jeszcze będą Was trzymać emocje 😀 Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.




Via Ferrata Fregio i Ginestre
- Poziom: D
- Ekspozycja: pełna
- Wysokość wspinaczki: 140 metrów
- Czas przejścia: około 1 godziny
Via Ferraty Fregio i Ginestre to dwie, połączone ze sobą trasy o sportowym charakterze. Zakończenie pierwszej jest rozpoczęciem drugiej. W zasadzie nie opłaca się robić samej drogi Ginestre 😀 Od samego początku dostajemy niezły wycisk jednak z pomocą przychodzą metalowe drabinki. Będziemy też wystawieni na pełną ekspozycję – czasem nogi miękną. Choć w dużej mierze trasy składają się z trawersów to nie są przeznaczone dla początkujących.
Fregio i Ginestre dla odmiany położone są przy jeziorze Idro i oferują spektakularny widok na jego panoramę. Krajobrazy skutecznie odciągają nas od patrzenia w dół 😀 Adrenaliny dodaje most tybetański znajdujący się na końcu drogi Ginestre. Do dyspozycji są tylko dwa kable! Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.




Parco Delle Fucine – ferratowy raj
Na zachód od jeziora Garda położone jest Parco Delle Fucine – miejsce, o którym mało kto wie, a które skrada wiele niespodzianek. To tak naprawdę ferratowy raj oferujący kilkanaście tras o różnych trudnościach, mosty tybetańskie i zip line. Miłośnicy adrenaliny będą zachwyceni. To świetny spot na spędzenie całego dnia. W tym miejscu pierwszy raz wspinaliśmy się po Via Ferracie, która miała zamocowane koła na łańcuchach zamiast klasycznego kabla.




Szczególnym miejscem, które nas przyciągnęło do parku jest Via Ferrata Stretta di Luina. To przepiękna trasa pociągnięta wzdłuż wąskiego wąwozu. Przez całą jej długość poruszamy się w bok momentami niemal dotykając płynącego pod nami strumienia. To świetna propozycja na upalny dzień. Poziom trudności jest niski więc dobrą zabawę będą mieli także młodsi wspinacze. Widoki są tutaj głównym powodem efektu wow – zwłaszcza gdy słoneczne promienie przebijają się między ścianami wąwozu. Szczegółowe dane i nasz opis przejścia tej Via Ferraty znajdziecie tutaj.







Inne Via Ferraty, które warto zrobić
Niestety podczas naszego pobytu nie zdążyliśmy zrobić wszystkich, ciekawych Via Ferrat w okolicy. Tych jest znacznie więcej i tak naprawdę codziennie można wspinać się na coś innego. Gdybyśmy mieli więcej czasu na pewno pokonalibyśmy jeszcze:
- Via Ferratę dell’Amicizia, która jest walką z setkami schodów ale zapewnia niesamowity widok na jezioro i miasteczko Riva del Garda
- Via Ferratę Che Guevara, która jest długą, niemal całodniową trasą pnącą się po Monte Casale
- Via Ferratę delle Aquile z wiszącą drabiną i wahadłem
Rafting
Nic tak nie orzeźwia jak kąpiel w lodowatej wodzie! Jeśli nie próbowaliście jeszcze raftingu to okolice jeziora Garda są dobrym miejscem na pierwszy raz. Sami wybraliśmy się na spływ pontonami na rzece Noce. Choć nie była to przygoda o dużym stopniu adrenaliny to na pewno przyniosła sporo fajnych emocji. Jesteśmy przekonani, że można znaleźć tutaj raftingi, które będą większym wyzwaniem i zapewnią jeszcze więcej frajdy.
Rafting to spływ pontonem po rwącej rzece – najczęściej w 6 lub 8 osób (plus instruktor). Energicznie wiosłując pokonujemy tak zwane rapidy czyli najbardziej porywiste spady na rzece. Nie raz kończy się to całkowitą kąpielą! W okolicy znajduje się sporo firm, które organizują spływy. Szczegóły o naszym raftingu znajdziecie w tym wpisie.



Canyoning
Canyoning to zawsze totalna kopalnia adrenaliny! Aktywność polega na przejściu kanionu pokonując przeróżne trudności. Będziecie skakać do wody, zjeżdżać po skałach, a przede wszystkim schodzić z liną po wysokich wodospadach. Tutaj nikt nie kończy suchy! Im szybciej przyzwyczaicie się do lodowatej wody tym lepiej 😀 To jest z naszych ulubionych aktywności i zaliczamy ją niemal w każdym kraju.
Okolice jeziora Garda rozpieszczają pod względem canyoningu. Znajdziecie tutaj kilkanaście kanionów o różnych poziomach trudności. Sami pokonaliśmy Vione Integrale i bawiliśmy się przednio. Podobały nam się wąskie przejścia jaskiniami, skalne zjeżdżalnie i ogromny wodospad. Koniecznie musicie dodać to do swojego planu! Naszą relację z canyoningu znajdziecie tutaj.




Paragliding
Jeśli mało Wam jeszcze wrażeń to trzeba dorzucić do pieca! Było o wodzie więc teraz o powietrzu 😀 Gdy zapragniecie zobaczyć jezioro Garda z lotu ptaka to możecie zdecydować się na lot paralotnią w tandemie. Starty prowadzone są ze szczytu Monte Baldo, który jest jednocześnie epickim punktem widokowym. Paraglidingiem zajmuje się kilka firm w okolicy, na przykład ta.
Skok ze spadochronem
Dla chętnych jest nawet opcja skoku ze spadochronu. Co prawda start i lądowanie odbywa się bardziej w okolicy Werony ale pewnie z 4000 metrów zobaczycie jezioro Garda 😀 Jeśli jesteście zainteresowani to możecie zwrócić się do tej firmy.

