Artykuł w skrócie:

Via Ferrata Colordi to świetne miejsce żeby zacząć swoją przygodę z żelazną drogą. Jeśli złapiecie bakcyla w tym miejscu to na pewno zdecydujecie się na spróbowanie innych tras w tym regionie (a tych nie brakuje!). Ferrata poprowadzona jest trawersami i nie ma na niej zbyt dużo wspinania, co czyni ją perfekcyjną do nauki. Teren jest łatwy i dobrze ubezpieczony. Nie znajdziemy też dużej ekspozycji.

Topografia Via Ferraty Colordi – nie sugerujcie się tą wyceną w tabelce

Droga wznosi się przy pięknej górze Monte Colordi, która położona jest nad miejscowością Arco. Wspinanie wzbogacone jest o fenomenalne widoki na dolinę rzeki Sarca. Dojście do szczytu wynagrodzone jest na panoramę jeziora Garda.

Takie widoki czekają na nas na szczycie 😀

Minusem Via Ferraty Colordi jest jej obłożenie. Z racji na niski poziom trudności żelazna droga jest bardzo tłoczna. Jeśli źle trafimy to albo będziemy stać w korku albo co chwilę będziemy czuli na sobie oddech osoby wspinającej się za nami. Takie sytuacje wywołują niepotrzebny stres i presję. Zalecamy więc pojawić się tutaj wcześnie rano. Kolejnym minusem jest fakt, że doświadczeni wspinacze wykorzystują to miejsce jako szlak zejściowy. Powoduje to ryzyko wymijania się i ma wpływ na spadające kamienie. Nie zalecamy zdejmować kasku 🙂

Informacje i dane

  • Cena: bezpłatnie
  • Poziom: A/B/C (tylko jeden odcinek B/C)
  • Ekspozycja: mała
  • Długość: brak danych
  • Wysokość wspinaczki: 190 metrów
  • Czas dojścia do startu: 10 minut
  • Czas przejścia: około 1 godziny
  • Czas powrotu: około 1.5 godziny
  • Parking (płatny): tutaj, tutaj
  • Początek Via Ferraty: tutaj
  • Numer alarmowy: 112
  • Powrót: szlak 431 przez Krzyż i Arco

Dojście do Via Ferraty

Jeśli zaparkowaliśmy przy campingu Arco to wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Ściana Monte Colordi będzie dobrze widoczna na zachodniej stronie. Za drogowskazem (431b) wchodzimy na leśną ścieżkę i docieramy do początku Via Ferraty. Tutaj dopiero zakładamy sprzęt.

Ściana Monte Colordi
Początek Via Ferraty

Przejście Via Ferraty

Na początku czeka na nas skalna rampa skierowana w prawo. Nie ma się jednak czego bać, bo odcinek wyceniony jest na poziom A. Dochodzimy do ściany i na kamiennych płytach odbijamy w lewo (A/B). Ścieżką docieramy do pierwszego etapu oznaczonego na B.

Wejście w lewo na skos ułatwione jest metalowymi drabinkami. Kawałek dalej czeka na nas taki sam uskok. Mijamy pęknięcie w skalnej płycie i odcinkiem A docieramy do kolejnego uskoku z drabinkami (B). Ten będzie nieco dłuższy. Wchodzimy na półkę, a nad nią znajdziemy blok skalny zabezpieczony siatkami. Następnie czeka na nas mały zygzak pod nieco większym kątem nachylenia (w końcu trochę wspinaczki :D).

Właśnie takie korki się tworzą

Po prawej stronie będziemy widzieli wspomniany blok. Docieramy do najtrudniejszego etapu Via Ferraty wycenionego na B/C. Jest nim pionowy odcinek zabezpieczony drabinkami. Następnie mała ścianka (B) i wyłaniamy się na płaskowyżu, który jest końcem żelaznej drogi. Tutaj możemy już zdjąć sprzęt i cieszyć się widokami na zamek Arco oraz jezioro Garda 🙂

Ostatnia drabinka na naszej trasie
Brawo Jaszczury!

Powrót do samochodu

Paradoksalnie od końca Via Ferraty nie idziemy w dół, a kierujemy się do góry. Najpierw odbijamy w prawo i szlakiem z czerwonymi znakami kierujemy się w stronę krzyża. Tutaj czekają na nas jeszcze lepsze widoki! Ciekawe czy naklejka Jaszczura Podróżnika dalej tam wisi 😀

Piękna panorama na jezioro Garda
Ciekawe czy jeszcze tam jest 😀

Oznakowanym szlakiem 431 schodzimy do Muro dell’Asino. Czeka na nas leśna ścieżka ze skałkami. Pikujemy w dół i docieramy do kościoła Santa Maria di Laghel. Tutaj odbijamy w lewo w kierunku Arco. Niestety musimy obejść naszą górę przez miasto – dlatego powrót szacowany jest na około półtora godziny. Po drodze będziemy mijać piękne, wiekowe drzewka oliwne.

Zadowolona ekipa 😉

Oceń nasz artykuł!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam 5 gwiazdek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są *