Rumunia Via Ferrata Mocanita Peretele Zanelor Poziom B
EuropaPodróże po EuropieRumuniaVia FerrataVia Ferraty w Rumunii

Via Ferrata Peretele Zanelor „Mocanita” (B) – opis przejścia

Artykuł w skrócie:

Mocanita to Via Ferrata otwarta w 2015 roku i zlokalizowana na skale Peretele Zanelor (Ściana Wróżek). Najbliższą miejscowością jest Vadu Crisului i to tutaj proponujemy zrobić sobie bazę wypadową.

Mocanita była naszą pierwszą Via Ferratą w życiu, dlatego ten wpis traktujemy wyjątkowo 😀 Zrobiliśmy ją z przewodnikiem, który pokazał nam podstawy tego sportu. Od tego momentu zaczęła się nasza przygoda z żelaznymi drogami 😀 Już rok później zasuwaliśmy we Włoszech na droga w ocenie D/E!

Przygotowania do pierwszej Via Ferraty w życiu
Strzał rakiji, foteczka i lecimy z tematem 😀

Nasza wyprawa na Via Ferratę odbyła się dzięki zaproszeniu firmy Rafting & Via Ferrata, prowadzonej przez przemiłego jegomościa Csaba Novak. Jest więc to w pełni wpis sponsorowany 😀 Zaproszono nas do spędzania nocy na mega fajnym campingu i skorzystania z oferty. Oprócz wspinaczki zaliczyliśmy również rafting na Szybkim Kereszu, o którym przeczytacie tutaj. Camping jest położony przy samej drodze prowadzącej do Ferraty i stanowi świetną bazę wypadową. Miejsce jest bardzo zadbane i aż kipi zielenią. Znajdziecie tutaj spore pole na namiot lub przyczepę, a także kilka domków do wynajęcia. Jest też gdzie zostawić samochód. Zresztą zobaczcie sami! Od nas pełna polecajka 😀 Tym bardziej, że wspinaczka była bezpieczna i jesteśmy zadowoleni.

Wszelkie szczegóły na temat organizowanych atrakcji i cen znajdziecie na stronie: csabanovak.com

Kontakt: +40722 504 330 | office@csabanovak.com

Mały napiwek, który zostawiliśmy za usługi 😀

Informacje i dane

Dojście do Via Ferraty

Najlepszą sposobem na dojście z bazy wypadowej lub parkingu do Via Ferraty jest podążanie za torami kolejowymi. Ciągną się one wzdłuż rzeki Szybki Keresz i cały czas możemy iść obok nich. Najpierw miniemy znak z napisem Pestera Casa Zmeului (tutaj mamy dojście do jaskini i innej Via Ferraty). Idąc dalej prosto dojdziemy do tabliczki z napisem Via Ferrata. Skręcamy w lewo i kierujemy się lasem w górę (dość stromo), aż do podnóża skały. Całość dojścia zajmuje około 20 minut.

Cały czas idziemy wzdłuż torów i rzeki
Najpierw mijamy tabliczkę Pestera Casa Zmeului
A tutaj skręcamy do naszej Via Ferraty

Przejście Via Ferraty

Droga jest wyposażona w wiele drabinek ułatwiających przejście. Zawsze jest gdzie postawić nogę lub znaleźć punkt zaczepienia. Ferrata jest dobrym miejscem dla osób początkujących jednak zalecamy obecność przewodnika jeśli to Wasz pierwszy raz 😊 Problem mogą mieć osoby niskie, bo czasem kabel idzie dość wysoko i trzeba kombinować jak się wpiąć. Odstępy między punktami przepięcia są czasami duże więc polecamy nie spadać 😀 Na trasie nie ma żadnych mostów ani luźnych drabin. Na początku warto uważać na tabliczki leżące na ziemi – można sobie rozciąć nogę tak jak Łukasz 😀 Nie zalecamy wspinaczki w trakcie deszczu – nawet przy ładnej pogodzie kamienie są śliskie.

Czyli tak wygląda lonża 😀
Pierwsze wpięcia, zaczynamy od stromego, leśnego terenu
I docieramy do pierwszych drabinek

Wspinaczkę rozpoczynamy od stromego, leśnego terenu i kierujemy się wyżej w stronę skał, gdzie docieramy do pierwszych drabinek. Cała trasa bazuje właśnie na drabinach i tylko w kilku miejscach będzie trzeba złapać się skały. Natrafimy na kilka trawersów w lewo lub prawo jednak zawsze można spodziewać się bezpiecznego przejścia. Przyjdzie nam także przecisnąć się obok drzewa 😀 Via Ferrata kończy się piękną panoramą na Szybki Keresz i pobliskie wzniesienia. Ferrate oceniamy na B zgodnie z deklaracją.

Zawsze jest gdzie położyć nogę
Drabinki ciągną się przez całą długość
Po drodze mamy kilka odbić w prawo lub w lewo
Tutaj trzeba się przecisnąć obok drzewa 😀
Kolejny trawers – można chwilę popatrzeć na ładną okolicę
Dalej drabinki idą pionowo
Trzymajcie się mocno!
Kilka kroków i jesteśmy na szczycie 😀
Udało się! Via Ferrata Mocanita zaliczona!

Powrót do samochodu

Stąd mamy około 30 minut drogi powrotnej. Kierujemy się w lewo podążając szlakiem z niebieskim kółkiem. Na wspinaczkę polecamy wybrać po południu, bo słońce grzeje w plecy niemiłosiernie 😀 Dobrze jest mieć ze sobą coś do picia 😊

Rumunia Plan Wycieczki Wakacje
Jaszczur Podróżnik YouTube Subskrypcja

Oceń nasz poradnik

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam 5 gwiazdek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są *