Via Ferrata Casa Zmeului (C/D) – opis przejścia
Artykuł w skrócie:
Via Ferrata Casa Zmeului została otwarta w 2017 roku. Najbliższą miejscowością jest Vadu Crisului i to tutaj proponujemy zrobić sobie bazę wypadową. Trasę zbudował tutejszy Salvamont (ratownictwo górskie).
Żelazna droga jest określona poziomem C jednak zdarzają się elementy D. Po drodze czeka wspinaczka na negatywnych ścianach, a pod koniec charakterystyczny mostek. Nie zalecamy tego miejsca jako pierwsza Via Ferrata. W naszym przypadku, a bardziej Łukasza była to druga taka wspinaczka w życiu i nie ma co ukrywać – trochę strachu było 😀 Przyda się kondycja i mocne ręce.
Via Ferratę można zrobić samemu lub zgłosić się do pobliskich firm zlokalizowanych w Vadu Crisului. Osobiście polecamy camping i firmę Rafting & Via Ferrata,.
Wszelkie szczegóły na temat organizowanych atrakcji i cen znajdziecie na stronie: csabanovak.com
Kontakt: +40 722 504 330 | office@csabanovak.com
Informacje i dane
- Cena: Za darmo jeśli mamy własny sprzęt
- Poziom: C/D
- Długość: 215 metrów
- Wysokość wspinaczki: 150 metrów
- Czas dojścia do startu: około 20 minut
- Czas przejścia: około 1 godzina (czas się wydłuża przy większe liczbie osób, bo robią się zatory)
- Czas powrotu: około 30 minut
- Szacowany czas: 2 godziny
- Znacznik GPS bazy wypadowej: 46.9772474136769, 22.50723128299685
- Znacznik GPS darmowego parkingu: 46°58’33.2″N 22°30’27.5″E
- Znacznik GSP początku: 46°58’16.4″N 22°30’48.8″E
- Numer alarmowy do Salvamont: +40 725 826 668
- Powrót: szlak z niebieskim kółkiem
Dojście do Via Ferraty
Najszybszym sposobem jest kierowanie się wzdłuż torów oraz rzeki Szybki Keresz. Uważajcie tylko na przejeżdżające pociągi 😀 Dochodzimy do znaku z napisem Pestera Casa Zmeului i tutaj skręcamy w lewo. Po kilku chwilach docieramy do podnóża skały gdzie będzie widoczny kabel. Całość zajmie około 20 minut.
Przejście Via Ferraty
Via Ferrata Casa Zmeului jest wyposażona w drabinki i inne wspomagacze jednak nie przez całą trasę. Zdarzają się momenty w których będziemy polegać tylko na skale i kablu. Na początku oraz na kilku pomniejszych odcinkach spotkacie przewieszenie, czyli skałę, po której trzeba się wdrapać pod odwrotnym kątem. Sam początek jest uznawany za najtrudniejszy z elementami poziomu D. Via Ferrata ma także kilka uskoków w bok. W środkowej części trasa wkracza na chwilę na leśny teren i jest to dobre miejsce na odpoczynek.
Następna część wspinaczki doprowadzi nas do 25 metrowego mostu, który choć trochę się buja to jest bardzo stabilny. Można doczepić się do dodatkowego kabla i przejść całość bez przepinania. Na koniec mamy jeszcze małą ścianę z drabinkami. Przejście Ferraty zajmuje około godzinę jednak przy wielu uczestnikach może tworzyć się korek w kilku miejscach i spędzicie trochę czasu na ścianie 😀
Nie zalecamy rozpoczynania Via Ferraty w trakcie deszczu. Polecamy za to mieć ze sobą rękawiczki i coś do picia. Ta trasa wymaga trochę siły lub doświadczenia – nie bierzcie jej na pierwszy ogień, bo możecie się zrazić do żelaznych dróg. Wycena C/D jest zgodna z prawdą.
Powrót do samochodu
Całość kończy się piękną panoramą na Szybki Keresz i pobliskie wzniesienia. Podążając w lewo szlakiem niebieskiego kółka wrócimy do bazy lub parkingu. Powrót zajmie około 30 minut. Na wspinaczkę najlepiej wybrać się późnym popołudniem, gdyż słońce grzeje mocno w plecy 😀