Park Narodowy Lovcen i Jezerski Vrh w Górach Dynarskich
Artykuł w skrócie:
- Jak dojechać do Lovcen? Praktyczne wskazówki
- Jezerski Vrh i Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza
- Ile kosztuje wstęp do Mauzoleum?
- Punkt widokowy na szczycie Jezerskiego Vhru
- Park Narodowy Lovcen
- Co dalej po Lovcen?
Niedaleko Kotoru znajduje się jedno z pasm Gór Dynarskich, a mianowicie Lovcen. Położone jest ono również na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie. Czy warto zboczyć lekko z kursu i udać się w to miejsce? Zdecydowanie! Będąc w Kotorze można dotrzeć tam małym kosztem. Jest to więc świetny pomysł na szybki wypad poza miasto, bo całość nie powinna Wam zająć więcej niż 2-3 godziny. Na uwagę zasługuje szczególnie jeden szczyt – Jezerski Vrh, gdzie znajduje się fenomenalny punkt widokowy oraz Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza.
Jezerski Vrh wznosi się na wysokość 1657 n.p.m. Widok ze szczytu robi nieziemskie wrażenie! Doskonale widać każdą stronę świata i wystające w oddali góry. Dodatkowo po drodze znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na Zatokę Kotorską i Adriatyk! Nie można tego przegapić 🙂
Jak dojechać do Lovcen? Praktyczne wskazówki
Pierwszą opcją jest oczywiście samochód i wydaję się to być najlepszy sposób. Z Kotoru dojedziemy do mauzoleum asfaltową drogą! Prowadzi ona długimi zawijasami i pnie się coraz wyżej. Zalecana jest dobra umiejętność prowadzenia auta i posiadanie sprawnych hamulców 🙂
Prawie na samym szczycie znajduje się parking. Uważajcie jednak podczas wyznaczania trasy, bo Google sobie nie radzi po wpisaniu “Lovcen”. Jest to błąd który poprowadzi nas w złe miejsce (Lovcen to przecież całe pasmo). Polecamy użyć Mauzoleum jako punktu docelowego, tak jak to przedstawiliśmy na obrazku poniżej.
Droga do Lovcen to jedna wielka serpentyna, a przynajmniej odcinek bliżej Kotoru. Pokonacie tutaj masę zakrętów. Trasa ma jednak swoje plusy – świetne punkty widokowe! Po drodze nie raz znajdziecie dobre miejsce i okazję do zatrzymania auta. Polecamy zwłaszcza w jednym miejscu – w małej zatoczce z drewnianą wiatą. Dlaczego? Rozpościera się stąd przepiękny widok! Przy dobrej pogodzie widać zarówno Kotor, Tivat jak i sam Adriatyk! :O Przybliżając mapę zauważycie, że na trasie jest oznaczona masa punktów widokowych. Na uwagę zasługuje ten fotogeniczny kamień, a także platforma. Po drodze znajduje się nawet miejsce startowe do paraglidingu.
Możemy dojść tutaj również pieszo prosto z Kotoru jednym ze szlaków (opcja dla osób mających sporo czasu – są to długie i wymagające wędrówki). W Parku Narodowym znajduje się 5 szlaków pieszych jednak nie mieliśmy okazji się nimi przejść więc nie możemy podzielić się uwagami.
Jakkolwiek dotrzecie na szczyt – poza sezonem możecie zastać tu śnieg, nawet jeśli w Zatoce chodziliście w krótkim rękawie. Taki miesiąc to na przykład luty. Zabierzcie więc ze sobą ciepłe ubrania.
Jezerski Vrh i Mauzoleum Piotra II Petrovica-Niegosza
Na szczyt prowadzi wydrążony w skałach tunel składający się z 461 schodów. Co ciekawe na samym starcie znajduje się restauracja – niestety była nieczynna podczas naszej wyprawy. Widać też było, że niedawno prowadzono jakieś prace, bo obok stała koparka. Następnie traficie na budkę i strażnika.
Wejścia do środka strzeże brama, a przy niej stoją dwa duże posągi kariatyd z czarnego granitu (postacie Czarnogórek – matki i córki). We wnętrzu znajdziemy imponujący, ważący 28 ton pomnik władcy (wspomnianego wcześniej Piotra II Petrovica-Niegosza) wykonany z granitu, a nad nim złote sklepienie. Zza pomnika wyłania się podobizna orła z rozłożonymi skrzydłami. Idąc dalej znajdziemy kryptę i sarkofag z białego marmuru,
Piotr II Petrowić-Niegosz chciał aby jego ciało po śmierci zostało umieszczone w ufundowanej przez niego kaplicy na szczycie Jezierskim. Jednak gdy Niegosz zmarł w 1851 roku pochowano go w Cetyni, obawiając się, że na odosobnionym Lovcen grób zostanie zrabowany.
W 1855 roku w końcu został przeniesiony zgodnie ze swoją wolą na górę. Podczas I wojny światowej w 1916 roku, w trakcie bombardowania Jezerskiego Vrhu szczątki znów zostały przetransportowane do Cetyni…. Po odbudowie zniszczonej kaplicy sarkofag dawnego władcy ponownie do niej trafił i pozostał w niej do dnia dzisiejszego.
W 1951 roku w związku z setną rocznicą śmierci Piotra II Petrowici-Niegosza podjęto decyzję o rozbiórce kaplicy i wzniesieniu na jej miejsce dzisiejszego mauzoleum. Mimo sprzeciwu ze strony mieszkańców (Niegosz w testamencie jasno pisał o pochówku w ufundowanej przez samego siebie kaplicy), dokonano rozbiórki i w 1974 roku zakończono budowę obecnego obiektu.
Ile kosztuje wstęp do Mauzoleum?
Wejście kosztuje 4,5 euro (stan na luty 2020). Studenci mogą liczyć na zniżki (prawdopodobnie 2,5 euro). Dodatkowe koszty jakie ponosicie to po prostu paliwo. Nie będą to jednak kosmiczne kwoty, bo od Kotoru do mauzoleum jest 35 kilometrów.
Punkt widokowy na szczycie Jezerskiego Vhru
Następnie trasa prowadzi na punkt widokowy, który jest prawdziwą perełką. Jest to idealne miejsce do robienia świetnych zdjęć – zwłaszcza jak traficie na bezchmurne niebo! Nie bez powodu mauzoleum i widoki rozciągające się z tego miejsca to jedna z największych atrakcji w kraju! Nie ma co dużo pisać – po prostu trzeba to zobaczyć!
Park Narodowy Lovcen
Narodowy Park Lovcen ma powierzchnię aż 6220 hektarów i zlokalizowany jest w centralnej części masywu. Najwyższym szczytem jest Stirovnik (1749 m n.p.m), a zaraz po nim plasuje się wspomniany wcześniej Jezerski Vhr. Park często nazywany jest morzem kamieni z racji na krasowy charakter i mnogość różnorakich jaskiń czy szczelin. Ponad 70% powierzchni zajmują lasy – zwłaszcza sosnowe i bukowe. Znajdziemy tutaj:
- ponad 200 gatunków ptaków
- 11 gatunków gadów
- 85 gatunków motyli
- ponad 1300 gatunków roślin
Jeśli chcemy zwiedzać park od zachodu to najlepiej jest dojechać tutaj z Kotoru. Jeśli jedziemy ze wschodu to wyjściowym punktem jest Cetynia. Na uwagę zasługuję malutka wioska Ivanova Korita położona w parku. Znajduje się tu kilka hoteli i restauracji. Można także zahaczyć o pobliskie Njegusi na północy.
Co dalej po Lovcen?
Pierwszą możliwością jest oczywiście powrót do Kotoru. Można jednak wybrać drugą opcję i podróżować dalej tą samą drogą. Doprowadzi Was ona do Cetyni – która od 1992 roku nosi honorowy tytuł stolicy Czarnogóry. To miasto jest kolebką Czarnogórskiej historii, kultury, państwowości. Stanowiło także ważny punkt religijny. Aktualnie znajduje się tutaj nawet była rezydencja prezydenta kraju, a obecnie Ministerstwo Kultury. Obok Cetyni położona jest także Lipa Cave.
październik 2023 – wjazd do parku narodowego 3 euro za osobę, wejście do mauzoleum 6 euro za osobę
Paulina, dzięki za aktualizację!