Zamek Rozafy Szkodra Albania

Artykuł w skrócie:

Nasza wizyta w Szkodrze była znacznie krótsza niż zakładaliśmy – do miasta dojechaliśmy na zachód słońca (w ten sam dzień eksplorowaliśmy Oko Cyklopa). Zdecydowaliśmy się szturmem zdobyć Zamek Rozafy. W teorii było już zamknięte ale w budce biletowej powiedziano nam, że możemy śmiało lecieć i to nic nie płacąc! Wzięliśmy więc Go Pro i ze wszystkich sił pognaliśmy do góry.

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Uroki braku sezonu – chłopaki wbijać na zamek bez biletów i po godzinach 😀
Zamek Rozafy Szkodra Albania
A z drugiej strony chmury i słońce robiły nam podkład pod dobre foty!

Skąd w ogóle nasza obecność w Szkodrze? Stąd jest najbardziej optymalny dojazd do Koman – a tutaj odbywa się jedna z najbardziej popularnych atrakcji, czyli rejs po jeziorze o Koman. Gdy nie mamy samochodu możemy nawet załapać się na autobus do portu, więc jest to najlepsza baza wypadowa. Warto jednak przyjechać tutaj dzień wcześniej i pozwiedzać, a z rana wyruszyć dalej. W końcu to bardzo ważne miejsce w Albanii 😀

Zamek Rozafy – katakumby i zachód słońca

Do zamku prowadzi stroma droga – autem dojedziemy maksymalnie do budki, więc jeśli macie czas to lepiej iść pieszo. Na górę jeżdżą też busy w cenie 2 euro (2021).

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Droga do Zamku Rozafy – w maju po południu można było zaparkować pod samą budką. W sezonie pewnie nawet się tutaj nie dojedzie.

Z zamku rozciąga się naprawdę cudowny widok na okolicę. W tle można też zauważyć tak zwany Ołowiany Meczet, który budowano na wzór tego Błękitnego w Stambule. Mamy też widok na trzy rzeczki – Drin, Bunę i Kir, a w tle także na Jezioro Szkoderskie i Góry Przeklęte.

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Widok na Ołowiany Meczet z Zamku Rozafy
Zamek Rozafy Szkodra Albania
Widok na miasto i Jezioro Szkoderskie

Z racji na rzadki i podmokły teren twierdza była bardzo ciężka do zdobycia. Przed naszą erą swoje stopy stawiali tutaj nawet Rzymianie! Aktualny schemat zamku został jednak uformowany podczas dominacji Weneckiej. Twierdza zapisała się w historii Albanii wieloma heroicznymi obronami. 

Nie da się ukryć, że to główny punkt turystyczny Szkodry, a Albańczycy korzystają z jego nazwy. Będąc w mieście można spędzić noc w hotelu Rozafa, zjeść w Restauracji Rozafa, wypić kawę w barze Rozafa czy pójść na zakupy do sklepu Rozafa. Dlaczego? Przed wiekami w mury twierdzy wmurowano żywcem kobietę o imieniu Rozafa wierząc, że dzięki temu nie zawalą się one po raz kolejny w trakcie budowy. Wiąże się to z legendą o trzech braciach no ale nie po to tutaj jesteście. Szybkie info o zamku i trzeba coś odwalić.

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Nie znamy się na architekturze więc możemy napisać, że ładne 😀
Zamek Rozafy Szkodra Albania
Backstage Jaszczura Podróżnika – Norbert opowiada o zamku

Jedziemy z tematem. Jest to największa twierdza w Albani i zajmuje 3,6 ha. Cały teren zabudowań ma za to hektarów 9! Historia twierdzy sięga 4 wieku p.n.e! Trzy dziedzińce otoczone są murami o długości 881 metrów i właśnie po tych murach Jaszczur skakał w iście bajecznej scenerii zachodzącego słońca. Trafiliśmy na taki moment, że widoki były nieziemskie! 

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Starożytne zabudowania Zamku Rozafy i wstęp do przepięknego zachodu słońca
Zamek Rozafy Szkodra Albania
Słońce zachodzące nad Szkodrą i Norbert zastanawiający się czy skoczyć 😀 Z prawej widać wejście do katakumb

No ale wizyta w zamku nie może się skończyć bez przygody 😀 na jednym z dziedzińców zauważyliśmy strome schody do podziemi. No to hop! Przy latarce ze smartfona zeszliśmy w dół i w towarzystwie pająków i wszelkiego robactwa przeszliśmy się podejrzanymi korytarzami. Schody prowadziły jeszcze bardziej w dół, aż do podejrzanego pomieszczenia, które pewnie kiedyś było celą albo miejscem tortur 😀

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Dzieje się 😀 wbijamy do podziemi!
Zamek Rozafy Szkodra Albania
Na szczęście udało się wyjść z podziemia 😀
Zamek Rozafy Szkodra Albania
Żegnamy się z Zamkiem Rozafy

Ciekawostka: Polacy mają tutaj swoje stanowisko archeologiczne

Gdzie zjeść w Szkodrze? Bar Restaurant Shqiponja

I to by było na tyle jeśli chodzi o zwiedzanie Szkodry – i tak się cieszymy, że udało się wbić na lewo na zamek! Jeśli macie dosłownie godzinkę to warto ją spożytkować właśnie tutaj, przynajmniej macie gwarancję widoków 😀 Pozostało nam szukać kolacji, a że byliśmy turbo głodni po całym dniu w ruchu to pozwoliliśmy sobie na coś więcej! Też mieliśmy jeden strzał – albo się uda z czymś pysznym albo nie. Dosłownie pod zamkiem zaleźliśmy restaurację Shqiponja, która z daleka wyglądała na dosyć ekskluzywną 😀 Spodobało nam się, bo stoliki położone były przy samej rzece Drinie. Menu było dosyć obszerne i całkowicie różniło się od tego, które jest na stronie. Niestety tanio nie było ale za to jakość wyrównywała poniesione koszty.

Wejście do restauracji Shqiponja było jakby luksusowe 😀
Stolik położony był przy samej rzece – kiedy jest cieplej zdejmowane są zasłony

Poniżej możecie zerknąć co zamówiliśmy i ile za to zapłaciliśmy 😊 Nasze zamówienie było chyba na tyle duże, że dostaliśmy na koniec deskę owoców 😀 nie ma się co dziwić skoro Norbert zjadł 2 przystawki i główne danie 😀 Jedzenie było pyszne, choć miejscowy kot twierdził inaczej odmawiając spożycia kalmara w sosie truflowym -_- Możemy więc polecić nasz ślepy strzał kulinarny – warto tutaj przyjść.

Karp – którego ponoć trzeba spróbować w tym rejonie (danie główne)
Mix owoców morza (danie główne)
Krewetki w sosie z koniaku (przystawka)
Kalmary w sosie pistacjowo-truflowym (przystawka)
No i pizza do kolekcji
Krewetki w mozarelli (danie główne)
Trilece – trzeba tego spróbować w Albanii
Deser pod tajemniczą nazwą Zupa (budyń?)
9500 LEK czyli jakieś 360zł za 2 przystawki, 4 główne dania, 2 desery i napoje

Artykuł o Albańskiej kuchni oraz o tym co zjeść znajdziecie tutaj 🙂

Hotel – gdzie spać w Szkodrze?

Najciekawszy nocleg udało nam się znaleźć już na trasie do Szkodry (E762). Było to trochę podejrzane, bo budynek aż kipiał nowością, a cena była niska. Gdy szliśmy do pokoju można było zauważyć, że prawdopodobnie jest to nowiutki lub odnowiony obiekt (ślady po remoncie). Nasz pokój był na poziomie kilkugwiazdkowym i także wszystko było nowe. W cenie oczywiście śniadanie i wszelkie udogodnienia. Na zewnątrz czekał spory basen z leżakami, łóżkami z baldachimem i bajerami do zabawy w wodzie. Można było zauważyć, że wszystko jest przygotowane na sezon. Wstrzeliliśmy się w jakąś promocję i za nocleg dla 4 osób zapłaciliśmy jakieś 130zł! Szkoda, że nie było czasu na zabawę. Obiekt o którym piszemy znajdziecie pod nazwą Kompleksi EXALCO-AL

Nasz pokój w Kompleksi EXALCO-AL
Szkoda, że nasz plan nie przewidywał wtedy odpoczynku 😀

Jesteśmy przekonani, że w Szkodrze znajdziecie masę ciekawych noclegów w centrum albo nad rzeką. Jeśli jednak nie nastawiliście się na zwiedzanie i chcecie mieć rano bliżej to możecie iść w nasze ślady – może traficie na jakąś promkę 😀

Co jeszcze zobaczyć w Szkodrze? 

Oczywiście zwiedzanie Szkodry to przynajmniej cały dzień roboty. Na naszej mapie było sporo punktów do odhaczenia – zarówno miłośnicy przyrody jak i historii będą zadowoleni. Mapę z całego wyjazdu znajdziecie w podsumowaniu tutaj.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Bałkanach! Jego powierzchnia to 368 kilometrów kwadratowych, z czego do Albanii należy 149. Jego długość do 48 kilometrów, a szerokość 26! W najgłębszym punkcie jezioro ma 44 metry. Z Adriatykiem łączy się przez rzekę Bunę. Wpływają tutaj także Drin i Kir oraz woda spływająca z pobliskich gór. Oprócz samej Szkodry bardzo znane są tutaj dwie miejscowości – Shiroke i Zogaj – gdzie można zjeść popularnego w tym regionie karpia

Jaki jest główny cel pobytu tutaj? Oczywiście rejs po jeziorze! Te niestety w najlepszej odsłonie organizowane są od strony Czarnogóry w miejscowości Virpazar. To czym zachwyca Jezioro Szkoderskie to oczywiście fauna i flora, która jest tutaj ekstremalnie bogata. Występuje tutaj:

  • 270 gatunków ptaków, z czego 40 gatunków ptaków wodnych
  • 45 gatunków ryb
  • mieszka tutaj rzadki pelikan kędzierzawy oraz kormoran mały
  • można też spotkać zagrożoną wydrę europejską
  • znajdziemy tu także kilka rodzajów lilii wodnych 

Zamek Rozafy Szkodra Albania
Widok na Jezioro Szkoderskie z Zamku Rozafy

Kole Indromeno

Kole Indromeno to główna promenada miasta i można powiedzieć, że jego serce. Ulica ponoć tętni życiem dzień i noc i jest bardzo urokliwa. Znajdziecie tam zadbane, włoskie kamieniczki. Praktycznie w każdej z nich jest jakaś knajpa. Można zauważyć oczywiście bałkański, powolny tryb życia przy kawie, którą pije się tutaj hektolitrami. 

Most Mesi

Jest to kamienny most nad rzeką Kir położony jakieś 8 kilometrów od Szkodry. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury osmańskiej na całych Bałkanach! Ma około 250 lat! Kiedyś był częścią ważnego szlaku handlowego. Most ma 108 metrów długości i składa się z 13 przęseł z czego najdłuższe ma 22 metry. Co prawda został odnowiony ale nie jest już używany, bo obok powstał nowy (a wygląda już jak ten co ma 250 lat :D) Tak czy siak wpisano go na listę zabytków kulturowych Albanii. 

Most Mesi położony obok Szkodry
Albania Plan Wycieczki Wakacje
Jaszczur Podróżnik Subskrypcja

Oceń naszą relację!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam 5 gwiazdek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są *