Wypadek na skuterze w Tajlandii
Podróże po AzjiPoradnikTajlandia

Wypadek na skuterze w Tajlandii. Co zrobić i jak szukać pomocy?

Artykuł w skrócie:

Wypadki podczas podróży są często spotykane i nie jest to nic nadzwyczajnego. Jeśli nastawiamy się na budżetowe zwiedzanie Tajlandii skuterem – na pewno nie raz zdarzy nam się jakaś mniej lub bardziej niebezpieczna sytuacja na drodze (oby jak najrzadziej). Nie możemy przewidzieć co stanie się na trasie, więc lepiej być przygotowanym na każdą możliwość. Choć ruch w Tajlandii jest względnie bezpieczny (Zobacz: Jazda skuterem w Tajlandii – ruch drogowy i podróżowanie) lepiej jest mieć oczy dookoła głowy. Przypominamy aby zawsze mieć przy sobie apteczkę, wodę i niezbędne leki – zwłaszcza na skuterze! Poniżej przedstawiamy kilka często występujących sytuacji na drodze oraz jak sobie z nimi radzić. Bądź bezpiecznym Jaszczurem! 

Nie masz prawa jazdy i przewróciłaś/łeś się na skuterze

Jest to chyba jedna z najczęstszych przypadłości wśród turystów. Biorąc pod uwagę, że 95% przyjezdnych nie ma prawa jazdy, a większość z nich wsiada pierwszy raz na skuter – nie ma się co dziwić. Dodając do tego górzysty teren, lewostronny ruch i nieprzystosowanie do tajskiej kultury jazdy w mieście – bardzo łatwo o wywrotkę. Załóżmy, że jedziecie drogą poza miastową (dookoła jest pustka) i przewróciliście się na skuterze. Co robić?

  • Jeśli jesteście przytomni i możecie wstać o własnych siłach – szybko podnieście i zgaście skuter. W miarę możliwości przejdźcie z nim na pobocze.
  • Jak najszybciej obejrzyjcie całe ciało i ustalcie jakich obrażeń doznaliście.

Wypadek na skuterze w Tajlandii
Świeżutko po wywrotce 😀 Na poboczu zauważył nas jakiś przypadkowy Taj. Chyba był z jakichś służb – mniejsza. Od razu się zatrzymał i przyszedł z apteczką. Nie chciał nic za pomoc.
  • Uspokójcie się, nie panikujcie, wyjmijcie wodę, obmyjcie rany, załóżcie gazę i bandaże – w skrócie samodzielna pierwsza pomoc. Najczęściej będą to tylko zadrapania. Zakładamy, że jedziecie wolno!
  • Jeśli skuter nie jest uszkodzony i może dalej jechać – wróćcie do miasta lub kierujcie się do najbliższego szpitala. Jeśli skuter nie może dalej jechać – jesteście skazani na telefon do wypożyczalni lub uprzejmość mieszkańców. Niestety prawdopodobnie będziecie musieli zwrócić koszt naprawy (Chyba, że ktoś Wam to naprawi bez wiedzy wypożyczalni, w skrócie – oszukacie system. Z reguły ciężko jest ukryć nowe zadrapania na elementach skutera ale czasem rysy są takie niewielkie, że nie różnią się od tych, które już były).

Naprawianie skutera w Tajlandii
Prostowanie skrzywionego koła z Tajami. Wjechaliśmy na przypadkowe podwórko i udzielono nam pomocy! Tajowie udostępnili nam narzędzia i pomogli w naprawie.
  • W szpitalu najprawdopodobniej będziecie musieli pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni (niestety wasze ubezpieczenie raczej nie będzie respektowane, gdyż nie mieliście prawa jazdy).
  • W szpitalu powinniście mieć przeprowadzony wywiad na temat stanu zdrowia, szczepień i samopoczucia, a następnie zostanie Wam udzielona pomoc.
  • Oczywiście jeśli od razu po wywrotce nie możecie wstać o własnych siłach – pozostaje od razu telefon na 112 🙂

Wypadek na skuterze w Tajlandii - opatrunki i apteczka
Tak Norbert został udekorowany w szpitalu 😀 “No swimming, no swimming!” A my akurat zmierzaliśmy na wyspy 🙁

W tajskich szpitalach mało kto mówi po angielsku. Najcześciej są to lekarze. Pielęgniarki, a czasem nawet osoby w recepcji nie znają angielskiego. Zdarza się, że na 5 osób w okienku jedna będzie potrafiła się z Wami porozumieć.

Szpital w Tajlandii - gdzie szukać pomocy?
Halo halo, czy ktoś tutaj mówi po angielsku?! 😀

Masz prawo jazdy i przewróciłaś/łeś się na skuterze

W tym przypadku zasada działania jest bardzo prosta – wszystko sprowadza się do tych samych punktów co powyżej – jednak nie musicie kombinować co do opieki medycznej. Zostanie ona Wam udzielona zgodnie z Waszym ubezpieczeniem. Posiadanie prawa jazdy potwierdza, że mieliście prawo do jazdy skuterem – jeśli go nie macie – teoretycznie nie powinniście na niego wsiadać.

Nie masz ubezpieczenia i przewróciłaś/łeś się na skuterze

W przypadku gdy nie posiadacie ważnego ubezpieczenia, niestety będziecie musieli samodzielnie pokryć koszty leczenia. Opieka medyczna w Tajlandii jest na wysokim poziomie jednak za ten poziom trzeba zapłacić – zwłaszcza gdy jest się turystą. Biały człowiek wchodzący do tajskiego szpitala jest niczym wchodząca sztabka złota. Za samą zmianę plastrów/bandaży można zapłacić 3000 THB. Jest to kolejny argument aby nie żałować pieniędzy na ubezpieczenie! Wspominaliśmy o tym tutaj: Jak przygotować się na podróż do Tajlandii? Krok po kroku – kompletny poradnik. W przypadku gdy macie wykupiony pakiet albo od razu koszty zostaną z niego potrącone albo zapłacicie ze swoich, a potem ubezpieczalnia odda Wam kwotę. PS. Pamiętajcie, że jeśli musicie zadzwonić z polskiego numeru do ubezpieczalni to naliczy Wam grube złotówki 😀

Wypadek na skuterze w Tajlandii - wizyta w szpitalu
Rachunek ze szpitala za pomoc i opatrunki. Akurat ta placówka nie współpracowała z PZU, więc Norbert musiał zapłacić z własnej kieszeni, a później ubezpieczyciel zwrócił mu pieniądze.

Nie masz szczepień i przewróciłaś/łeś się na skuterze

Nie panikujcie! Biorąc pod uwagę, że przewracając się na skuterze doznaliście wyłącznie zadrapań – jedynym zagrożeniem jest tężec. Szczepionka zostanie Wam podana od razu po wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza. Jeśli planujecie jeździć skuterem – jest to wręcz niezbędne szczepienie, bez którego nie powinniście się ruszać z Polski. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Nie masz prawa jazdy i miałaś/łaś stłuczkę

Smutna wiadomość! W przypadku stłuczki z Tajem i nie posiadaniu ważnego prawa jazdy wszelkie konsekwencje są przenoszone na Ciebie! Nawet jeśli nie była to Twoja wina. Czeka Cię mandat oraz pokrycie wszystkich kosztów napraw. Chyba, że dogadasz się z Tajem i przekupisz go jakaś kwotą pieniędzy 🙂

Nawiązując do powyższych punktów można wysunąć kilka wniosków:

  • obowiązkowo miej ubezpieczenie zdrowotne 
  • posiadaj ważne prawo jazdy kategorii “A” 
  • jedź bezpiecznie, miej oczy dookoła głowy, nie przesadzaj z prędkością
  • rób zdjęcia skutera przy wypożyczeniu
  • nie obawiaj się tajskich szpitali

Jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności jazdy na skuterze i obawiacie się, że go uszkodzicie, a następnie będziecie musieli płacić – jest rozwiązanie. Niektóre wypożyczalnie oferują ubezpieczenie all inclusive – to znaczy, że po uiszczeniu odpowiedniej kwoty nie będziecie musieli się przejmować porysowaniem skutera. 

Zanim zabierzecie się za jazdę skuterem w kraju wiecznego uśmiechu sprawdźcie nasz obszerny artykuł o ruchu drogowym, o którym wspominaliśmy na początku, a także praktyczny poradnik jak wypożyczyć skuter w Tajlandii.

Wypadek na skuterze w Tajlandii
Nie ma, że boli! 😀 Głowa do góry i zwiedzamy dalej!
Tajlandia Plan Wycieczki Wakacje
Jaszczur Podróżnik na YouTube

Oceń nasz poradnik!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam 5 gwiazdek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są *