Budva – co zobaczyć? Atrakcje i zabytki. Kompletny poradnik
Artykuł w skrócie:
- Rys historyczny Budvy
- Jak dojechać do Budvy?
- Parkingi w Budvie – gdzie parkować za darmo?
- Hotele w Budvie – gdzie spać?
- Co zobaczyć w Budvie? Zabytki, atrakcje i rozrywki
- Marina w Budvie i wycieczka łódką
- Koncerty na placu
- Stare miasto w Budvie
- Festiwal Teatralny i Plac Poetów
- Cytadela w Budvie i miejskie mury
- Muzeum Archeologiczne
- Katedra św. Jana Chrzciciela
- Cerkiew św. Trójcy
- Cerkiew Santa Maria in Punta
- Plaża Mogren i statua baletnicy
- Inne plaże w Budvie
- Wyspa Sveti Nikola
- Wyspa Sveti Stefan
- Fort Mogren
- Punkty widokowe
- Paragliding w Budvie
- Nurkowanie
- Parki wodne
- Co zjeść w Budvie?
- Co dalej po Budvie?
Budva to najbardziej popularny, morski kurort w Czarnogórze. W sezonie miasto praktycznie nie śpi, zyskując jednocześnie miano imprezowej stolicy kraju. Przepiękna starówka przyciąga rzesze turystów i nie ma się co dziwić, to prawdziwe dzieło sztuki. Do tego dodajmy plaże, życie kulturalne i przepiękne położenie – brzmi jak miasto, w którym można się zakochać i tak faktycznie jest! Budvę odwiedzaliśmy dwukrotnie, w trakcie majówki 2019 – o czym przeczytacie tutaj, a także w roku 2020 podczas szybciej objazdówki po kraju – tutaj. W tym artykule znajdziecie opracowany przez nas poradnik zwiedzania, który pomoże Wam zaplanować pobyt w mieście 🙂
Rys historyczny Budvy
Budva to jedno z najstarszych miast w Czarnogórze! Gdy prześledzimy sobie historię to cofniemy się kilka wieków przed naszą erą 😀 Oczywiście z powstaniem wiąże się legenda, jak ze wszystkim na Bałkanach, ale już Wam darujemy tym razem! Warto zapamiętać, że miasto przeżyło jeden z największych rozkwitów podczas podziału Rzymu, ponieważ znajdowało się dosłownie na granicy Cesarstwa Wschodniego i Zachodniego. W 1422 Budva tak jak Kotor czy Perast wpadła w panowanie Republiki Weneckiej i jak wiemy z poradników o tamtych miastach, to bardzo dobra wiadomość 😀 Nie dość, że wybudowano mury i fortyfikacje to jeszcze zyskało na tym stare miasto. Niektóre z zabudowań możemy oglądać do dziś! W roku 1667 i 1979 Budva niestety znacznie ucierpiała z powodu trzęsienia ziemi. Aktualnie nie ma żadnych śladów zniszczeń. Historia miasta jest oczywiście o wiele dłuższa no ale nie po to tutaj jesteście!
Jak dojechać do Budvy?
Przez miasto przebiega droga M2, czyli główna trasa w Czarnogórze (inaczej E80/E65). Dojazd autem jest więc bardzo łatwy, a na nawierzchnię nie można narzekać. Z Podgroicy dojedziemy tutaj na przykład trasą M2.3 przez uroczę miasto Cetynia (o którym piszemy tutaj), zahaczając jednocześnie o Lipa Cave. Lądując jednak na głównym lotnisku przy Podgoricy lepiej jest wybrać trasę przecinającą Jezioro Szkoderskie. Po drodze miniemy miejscowość Virpazar, która jest centrum wycieczkowym po jeziorze. Następnie przejdziemy tunelem Sozina i skierujemy się na trasę M2.4 biegnącą przez piękny Petrovac na Moru. Kilka kilometrów przed Budvą czeka na nas jeszcze wysepka Sveti Stefan.
Nie mając samochodu możemy dojechać tutaj komunikacją miejską. Najpierw trzeba wsiąść do pociągu na stacji obok lotniska (chociaż stacja to za dużo powiedziane). Polecamy jednak najpierw poczytać opinię na Google pod tym miejscem 😀 Ten dowiezie nas bezpośrednio pod dworzec autobusowy. Tutaj wystarczy złapać busa do Budvy, które jeżdżą praktycznie co chwilę. Pomocna może być ta strona. Cena za przejazd autobusem to około 5 euro.
Parkingi w Budvie – gdzie parkować za darmo?
Mamy sprawdzony jeden parking, z którego korzystaliśmy zarówno w 2019, jak i 2020 roku. Nie jest jakoś super daleko od wybrzeża i nie trudno jest znaleźć wolne miejsce, przynajmniej poza sezonem 😀 Jego lokalizacja znajduje się tutaj. Później wystarczy dojść do ulicy Topliški Put i prosto do wybrzeża 🙂
Na mapie znaleźć można także punkt Parking For Everyone, który ponoć pobiera 60 eurocentów za godzinę.
Hotele w Budvie – gdzie spać?
W Budvie znajdziemy całą gamę drogich hoteli ale także masę tanich apartamencików poukrywanych w domach czy nawet piwnicach. Obie opcje sprawdziliśmy. W 2020 roku spaliśmy w Apartments Menuet – dużym wieżowcu praktycznie przy wybrzeżu. Ceny w sezonie sięgają tysięcy złotych, jednak w lutym zapłaciliśmy za dobę po prostu grosze. Wizyta poza sezonem ma swoje plusy. Nie da się ukryć, że apartament był nowiutki i bardzo ładny. Szkoda, że basem był ściemą, a przynajmniej w lutym był zamknięty 😀 W 2019 spaliśmy w malutkim mieszkanku niedaleko parkingu. Całość znajdowała się chyba na piętrze -1, jednak niczego nie brakowało. Dodatkowo w środku była pralka, więc pokuliśmy się o pranie. Szkoda, że wilgotny klimat Budvy nie pozwolił nam go wysuszyć! Niestety nie pamiętamy nazwy tego mieszkanka 🙁 Zdjęcia poniżej pochodzą z Apartments Menuet.
Co zobaczyć w Budvie? Zabytki, atrakcje i rozrywki
Budva oferuje szereg atrakcji dla każdego typu turysty. Znajdziemy tutaj masę zabytków oraz dzieł sztuki, więc osoby lubiące zwiedzać nie będą się nudzić. Plażowicze odnajdą swój raj na jeden z pobliskich plaż. Za to typ Jaszczura skorzysta z atrakcji z nutą adrenaliny, takich jak paragliding czy canyoning. Miasto jest pełne ciekawych zakamarków i zachęca na każdym kroku aby zostać tutaj na dłużej!
Marina w Budvie i wycieczka łódką
Zanim w ogóle dotrzemy do serca Budvy to prawdopodobnie przyjdzie nam przespacerować się mariną, a przynajmniej taki plan polecamy 🙂 Rozpoczynając swoją wędrówkę przy Greco Beach kierujemy się w stronę starego miasta. W końcu dotrzemy do najpiękniejszego momentu czyli Dukley Marina. Znajdziemy tutaj dziesiątki zacumowanych łódek, które jeszcze bardziej tworzą nadmorski klimacik. Skąpany w Słońcu Adriatyk stykający się niemal z zielonymi górami to przepiękny widok, dodając do tego kolorową marinę mamy już totalny odlot dla oczu 😀 Idąc dalej – już przed samymi murami rozciąga się rząd turbo drogich jachtów i motorówek, w tym nasza ale jak coś to nic nie wiecie 😛
Skoro już jesteśmy przy łodziach – to jak najbardziej istnieje możliwość wykupienia wycieczki łódką. Przy marinie znajdziecie całą masę firm i przewoźników, na przykład Boats Budva. Sprawny kapitan na pewno zabierze Was w najpiękniejsze zakamarki. Istnieje również opcja dopłynięcia do pobliskiej wysepki Sveti Nikola.
Koncerty na placu
Na placu przed boczną bramą, a dokładnie tutaj praktycznie ciągle się coś dzieje. Jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych oraz koncertów. Sami będąc w maju trafiliśmy na Majowe Wieczory i bawiliśmy się przy rockowej muzyce. Polecamy szukać w sieci informacji lub życzymy szczęścia, że akurat coś fajnego będzie się działo w tym miejscu 😀
Stare miasto w Budvie
Po przejściu mariny docieramy do bram starego miasta. Możemy do niego wejść bocznym przejściem, które znajduje się tutaj. Nie zwracajcie uwagi na wielki dzwon położony pod murami – to zwykła atrapa 😀 Kilka kroków dalej znajduje się Główna Brama lub inaczej Porta di Terra Ferma. Przy niej zlokalizowane jest także główne wejście na miejskie mury w cenie 2 euro od osoby.
Przechodzimy pod murami i trafiamy do zupełnie innego świata! Stare miasto w Budvie jest tak piękne i klimatyczne, że ciężko to opisać 😀 Nagle zmienia się całe zabudowanie – spacerujemy wąskimi uliczkami między starymi, kamiennymi domkami. Można się poczuć trochę jak we Włoszech. To właśnie zasługa Republiki Weneckiej! W środku znajdziemy dziesiątki urokliwych restauracji, które będą nas kusiły zapachem. Miniemy także sklepy z pamiątkami, lawendą, koszulkami czy słodyczami. To serce Budvy – nie można go pominąć! Polecamy zgubić się na trochę w uliczkach i odnaleźć najpiękniejsze zakątki.
Jednym z głównych miejsc na starym mieście jest Trg od Crkava, przy którym znajdziemy najcenniejsze zabytki. Kawałek dalej dotrzemy do punktu widokowego Viewpoint at Rock Beach.
Festiwal Teatralny i Plac Poetów
Co roku w Budvie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Wydarzenie trwa od lipca do końca sierpnia i odgrywa ważną rolę w życiu miasta. W tym czasie ma miejsce wiele koncertów muzyki klasycznej, organizowane są wystawy dzieł sztuki oraz oczywiście mają miejsce spektakle teatralne. Znajdujący się na rynku Plac Poetów jest miejscem, w którym twórcy odczytują swoje utwory.
W roku 2007 w Budvie zagrał zespół The Rolling Stones co było nietuzinkowym wydarzeniem, ponieważ to najmniejsze miasto w jakim zagrała ta grupa. Koncert zorganizowany został na pobliskiej plaży Jaz i zgromadził niemal 35 tysięcy ludzi! Cała Budva w 2011 roku miała 13 tysięcy mieszkańców!
Cytadela w Budvie i miejskie mury
Spacerując po starym mieście znajdziemy zapewne wejście do Cytadeli, wstęp kosztuje 3.5 euro i warto te pieniądze wydać! W środku znajduje się muzeum malarstwa, duży zbiór książek oraz wystawa modeli żaglowców. Według Jaszczurów nie to jest jednak najciekawsze. Pomijając to, że sam budek w połączeniu z roślinnością jest piękny to oferuje nam jeden z najlepszych widoków na miasto z góry! Tutaj możemy zobaczyć czerwone dachy starówki, skąpane w górskiej zieleni. Dotrzemy również pod samą flagę Czarnogóry, więc można wtedy stwierdzić, że zdobyliśmy miasto 😀 Z tego miejsca rozpościera się także widok na wysepkę Sveti Nikola. Z drugiej strony mamy widok na plażę Ričardova Glava. Tutaj znajduje się też kolejne wejście na miejskie mury.
Muzeum Archeologiczne
Po drugiej stronie starówki położone jest Muzeum Archeologiczne lub Muzeum Miasta Budvy. Nie a się jednak co nastawiać, bo zbiory nie są oszałamiające. W środku znajdziemy eksponaty z czasów rzymskich i greckich, a także kolekcje zdjęć miasta po trzęsieniu ziemi w 1979 roku. Wtedy wiele oryginalnej zabudowy zostało zniszczone jednak odwzorowano ją z dużą dokładnością. Dzisiaj praktycznie nie widać śladu po śmiercionośnym żywiole.
Katedra św. Jana Chrzciciela
Najważniejszym zabytkiem w mieście jest Katedra św. Jana Chrzciciela z neogotycką dzwonnicą z 1867 roku. W środku możemy podziwiać mozaikę ze sceną przedstawienia Jezusa mieszkańcom Budvy, a także obrazy i ikony. Najbardziej znanym jest obraz Matki Boskiej z Budvy pochodzący z XII wieku, który jest elementem corocznej procesji.
Cerkiew św. Trójcy
Charakterystyczna cerkiew zbudowana z przełożonych białych i czerwonych cegieł – nie trudno ją więc rozpoznać. Budowla powstała dopiero w 1804 roku po upadku Republiki Weneckiej – gdy zezwolono na budowę świątyni prawosławnej. Choć jest malutka to jej wnętrze jest naprawdę bogato zdobione! Zlokalizowana tutaj.
Cerkiew Santa Maria in Punta
Najstarsza i jednocześnie niezmieniona budowla w mieście, która pochodzi z… 840 roku! Na wschodniej ścianie znajdziemy inskrypcję z datą. Obecnie znajduje się tutaj galeria sztuki. Podobnie jak położona obok cerkiew św. Sawy budynek służy celom kulturalnym.
Plaża Mogren i statua baletnicy
Będąc przy Placu Poetów znajdziemy małe przejście na plażę Ričardova Glava. Poza sezonem wygląda ona tragicznie jednak w trakcie letnich dni rozstawiane są tutaj stoliki, a sam plaża przechodzi małe uporządkowanie. Z tego miejsca rozpościera się także jeden z najbardziej popularnych widoków na stare miasto.
Idąc dalej na zachód trafimy na świetną ścieżkę spacerową położoną przy samych skałach. Przechodzimy pod kolistym tarasem i docieramy do bramki. Na samym początku znajdziemy ikoniczną wręcz statuę baletnicy bądź tancerki. Miejsce to przyciąga masę ludzi, którzy próbują odtworzyć pozę w której znajduje się baletnica 😀 jest to widok ciekawy, bo poza nie jest łatwa, a śmiałkowie wyginają się żeby zrobić jak najlepsze zdjęcie. Nie ma się jednak co dziwić, bo miejscówka jest świetna do strzelania fotek miasta.
Idąc dalej ścieżką będziemy musieli zmagać się z samym Adriatykiem 😀 Ścieżka jest wąska i prowadzi przy skale, zdarza się, że uderzające fale podmywają całą trasę! Trzeba więc szybko przebiec albo szybko zmoczymy buty – najlepsza zabawa jest podczas dużych fal 😀 To samo można powiedzieć o plaży Mogren, która jest przedzielona formacjami skalnymi. Żeby się przez nie przedostać musimy uciekać przed zbliżającymi się falami!
Inne plaże w Budvie
Najpopularniejszą plażą w Budvie i prawdopodobnie w całym kraju jest żwirowo-kamienista Slovenska Plaza. Rozciąga się na długość okolo 1600 metrów, od mariny po okolice hotelu PARK. Obok znajduje się wąska promenada, a także wiele barów i restauracji. W sezonie jest bardzo zatłoczona.
Alternatywą jest kamienista Plaża Becici, położona kawałek dalej na wschód. Możecie sprawdzić jak wygląda pod tym linkiem. Po zachodniej stronie znajduje się nieco spokojniejsza Plaża Jaz. Rzut z góry znajdziecie tutaj.
Wyspa Sveti Nikola
Jedną z najfajniejszych wycieczek z Budvy jest wycieczka na wyspę Sveti Nikola, której nie trudno zauważyć 😀 To istny raj dla plażowiczów! Aby się tutaj dostać wystarczy znaleźć przewoźnika w porcie, który dostarczy was na wysepkę i zabierze potem do domu. Jednym z nich jest Magic Stars. Na wyspie znajdziecie przepiękną Halfmoon Beach, a także popularną Hawai Beach. Na miejscu znajduje się także klika knajpek.
Wyspa Sveti Stefan
Ikoniczna wysepka, która przyciąga masę turystów. Niegdyś wioska rybacka, dzisiaj luksusowy kurort dostępny tylko dla tych, którzy wykupili pobyt w hotelu. Wyspa jest zamknięta dla innych zwiedzających. Więcej na ten temat napisaliśmy w tym artykule 😀 Warto jednak podjechać i zrobić sobie ładne zdjęcie na jednym z punktów widokowych!
Fort Mogren
Niestety Fort Mogren to kompletna ruina ale oferuje ładny widok na miasto i wybrzeże. Dojazd od strony drogi E80.
Punkty widokowe
Znajdziemy ich całą masę dookoła miasta! Na przykład tutaj, tutaj albo tutaj.
Paragliding w Budvie
Dla lubiących adrenalinę – miasto słynie z paraglidingu i lotów nad wybrzeżem. Znajdziecie przynajmniej kilka firm, które zorganizuje dla Was przygodę życia! Zostawiamy przydatne linki: tutaj, tutaj lub tutaj.
Nurkowanie
Kolejna atrakcja dla odważnych 😀 Jest opcja na przygodę z nurkowaniem w okolicach Budvy. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Parki wodne
W okolicach znajdziecie dwa parki wodne – Aquapark Budva oraz Aqua Park Mediteran
Co zjeść w Budvie?
W całym mieście sprawdziliśmy dwie restauracje. Jedną z nich jest Porto położone przy samej marinie. Miejsce można polecić przede wszystkim jeśli chodzi o walory wizualne – obiad z widokiem na zatokę to piękna sprawa. Dodatkowo lokal dysponuje ciekawym, okrągłym stolikiem przed wejściem, który przypomina wysepkę – jeśli uda Wam się go zdobyć to widoki murowane 😀 niestety jeśli chodzi o kwestię jedzenia to miejsce wypada średnio.
Drugi restauracja to Konoba Bocun (samo słowo Konoba to w Czarnogórze po prostu restauracja ale bardziej taka domowa). Jest to rodzinny biznes, który ugości Was ciepłem i klasyczną, czarnogórską kuchnią. Zjecie tutaj lokalne przysmaki, takie jak njeguski stek (wszystko co jest njeguskie w Czarnogórze to dobre, miejscowe produkty, np. szynka prsut). Restauracja znajduje się trochę na obrzeżach jednak zdecydowanie warto się tutaj pofatygować 🙂
Co dalej po Budvie?
Zależy od której strony przyjechaliście 😀 W Budvie piękne jest to, że wszędzie jest stąd blisko. Szybko dojedziecie do Kotoru lub Perastu. Dojedziecie do promu, który ułatwi Wam drogę do Herceg Novi. Jadąc na północ dojedziecie do Cetyni, a stąd już rzut kamieniem do Parku Narodowego Lovcen. Kierując się za wschód zwiedzicie całe wybrzeże, a także dotrzecie do Jeziora Szkoderskiego. Wszystkie drogi wasze! Ahoj przygodo!