Pogoda w Tajlandii – kiedy jechać na wakacje?
Artykuł w skrócie:
- W jakiej porze roku lecieć do Tajlandii?
- Co spakować do Tajlandii w zależności od pogody?
- Pory roku w Tajlandii
Odpowiedź na to pytanie jest banalna i ucieszy każdego podróżnika. Do Tajlandii można jechać tak naprawdę w dowolnym momencie! 😀 Pogoda zawsze będzie dla nas bajeczna i niechętnie wrócimy do chłodnego kraju. Pomijając jednak ten fakt – musimy zdawać sobie sprawę jak zmienia się ona w ciągu roku i jaki ma to wpływ na podejście Tajów do turystyki.
W jakiej porze roku lecieć do Tajlandii?
Wybierając się do Tajlandii w porze suchej, czyli tak zwanym szczycie sezonu musimy pogodzić się z tym, że turystów będzie bardzo dużo, a ceny będą wysokie. Z drugiej strony mamy praktycznie 99% szans na bezchmurne niebo i brak opadów. Temperatura i wilgotność powietrza będą również bardziej znośne i odpowiednie na zwiedzanie czy też wypoczynek. Z kolei roślinność i wszelkiego rodzaju wodospady, rzeki, szlaki trekkingowe będą mniej zielone i imponujące – coś kosztem czegoś. Tyczy się to zarówno pory ciepłej, jak i gorącej – która jest najmniej przyjazna wojażom.
Z drugiej strony mamy porę wilgotną – temperatura powietrza lekko utrudnia zwiedzanie jednak możemy liczyć na dużo mniej turystów i o wiele niższe ceny. Prawdopodobnie zastaniemy żywą i bogatą roślinność, imponujące wodospady, a także zarośnięte szlaki trekkingowe. Niestety możemy również trafić na intensywny, aczkolwiek przelotny deszcz, który nadchodzi tak naprawdę znienacka. Musimy być świadomi, że może popadać 20 minut, ale też i cały dzień (raczej bardzo rzadko się to zdarza). Istnieje szansa, że zastaniemy pochmurną pogodę – a co za tym idzie?
Gorsze widoki i predyspozycje do plażowania. Jednak tak jak wcześniej pisaliśmy – z własnych doświadczeń i opinii innych osób pora deszczowa nie jest taka straszna – deszcz nie pada non stop, jest krótki, przelotny i sporadyczny – można trafić też tak, że przez cały pobyt nie zazna się deszczu ani brzydkiej pogody – ryzyk fizyk 🙂
Co spakować do Tajlandii w zależności od pogody?
Każda z pór jest inna, ma swoje plusy i minusy. Jedno jest pewne – organizując wyjazd do Tajlandii powinniśmy mieć na uwadze warunki panujące tam w ciągu roku i odpowiednio dobrać swój plan. To w jakiej porze będziemy się wybierać może także mieć wpływ na to co zapakujemy do plecaka. Osobiście byliśmy przygotowani na deszcz i zmieniające się warunki. Zabraliśmy ze sobą płaszcze przeciwdeszczowe, jedną parę długich spodni dresowych i bluzę z kapturem. Pomyśleliśmy także o tym, aby buty były z szybkoschnącego materiału – to dobry tip! Krótki deszcz parę razy nas złapał i wymienione rzeczy bardzo się przydały, zwłaszcza gdy uciekaliśmy na skuterze przed ulewą.
Niezbędnym elementem plecaka jest również czapka lub inne nakrycie głowy! Oczywiście możecie kupić cudowny, słomiany kapelusz na miejscu, najważniejsze, aby znalazł się on w Waszym wyposażeniu. Słońce nie bierze jeńców. Nie róbcie tego co my i nie wchodźcie po 1300 schodach w samo południe bez wody i nakrycia głowy 😀 Zobaczcie też nasz poradnik o pakowaniu się do Tajlandii.
Podsumowując – w Tajlandii wyróżniamy 3 pory roku:
Pora ciepła i sucha – niekwestionowany szczyt sezonu.
Pogoda najbardziej sprzyjająca zwiedzaniu i długim wędrówkom. Najczęściej zastaniecie czyste niebo. Powietrze nie jest aż tak wilgotne jak w porze deszczowej, przez co odczuwanie wysokiej, temperatury nie jest aż tak męczące. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczów jest najmniejsze. Pora ciepła i sucha trwa umownie od listopada do lutego, czyli w okresie naszej jesieni i zimy. Możemy spodziewać się temperatur w okolicach 30 stopni. Podczas tego okresu turystyka w Tajlandii budzi się do życia, w hotelach ciężko o miejsce, a ceny szybują. Wiele miejsc, atrakcji turystycznych czy udogodnień jest otwarta tylko w tym czasie. Jeśli wybieracie się na wycieczkę all inclusive z biura podróży – to prawdopodobnie dobry okres.
Pora gorąca i sucha
Podobnie jak w porze ciepłej, deszcz pada niezwykle rzadko, jednak temperatury w kraju drastycznie wzrastają! W tym okresie można spodziewać się nawet ponad 40 stopni! Intensywne bądź jakiekolwiek zwiedzanie w tym czasie może być nieco wycieńczające. Osoby ze słabą kondycją, osoby starsze czy dzieci mogą ciężko znosić takie warunki. Leżenie na plaży i odpoczywanie to jedne z lepszych rozwiązań. Pamiętajcie tylko aby nie przesadzić z opalaniem! Jeśli jednak spaliliście się jak kurczak z rożna – polecamy masaże aloe vera ☺ Pora sucha i gorąca trwa umownie od marca do maja.
Pora gorąca i wilgotna (inaczej deszczowa)
Umownie trwa od czerwca do października. Ze względu na występujące opady i wysoką temperaturę w Tajlandii robi się bardzo wilgotno i duszno! Zauważycie to, gdy tylko zrobicie krok poza drzwi lotniska. Norbert też nie wierzył, a później zderzył się z rzeczywistością, czyli po prostu wyszedł na dwór 😀 Odczuwanie temperatury jest bardzo zintensyfikowane. W tym okresie w Tajlandii trwa niski sezon. Oznacza to, że liczba turystów bardzo maleje, ceny wracają do pierwotnych, wiele rzeczy czy usług znajdziemy o wiele taniej. Zwiedzanie w tym czasie jest bardzo przyjemne – nie musimy przejmować się tłumami. Najważniejsze atrakcje nie są oblegane, a przy tych mniej znanych zazwyczaj nie ma nikogo. Z własnego doświadczenia wiemy, że pora deszczowa ani trochę nie opiera na licznych ulewach i brzydkiej pogodzie. Oczywiście jest prawdą, że deszcze się zdarzają, jednak wcale nie tak często. Przeważnie ma to miejsce w nocy, czasem w dzień, popada 20 minut, czasem godzinę, po czym wraca piękne słońce.
Ludzie boją się wybierać na wakacje do Tajlandii w tym okresie, lecz uważamy , że niesłusznie! Jeśli jedziecie lenić się na plaży, może spaść czasem deszcz lub być zachmurzone niebo, jednak na pewno nie na cały okres Waszego pobytu. Tak czy siak będzie bardzo ciepło, a woda w morzach, zatokach i oceanach nadal będzie przypominała gorącą zupę 😀
Jeśli jedziecie zwiedzać, jesteście backpackerami, zależy Wam na małym budżecie – osobiście uważamy że to właśnie najlepszy okres na odkrywanie Tajlandii. Wodospady są bardziej imponujące (płynie w nich więcej wody), roślinność bardziej dzika i zielona, atrakcje mniej oblegane, a produkty i usługi tańsze.