BudżetowoPodróże po AzjiPoradnikSamolotTajlandia

Jak kupić tani bilet do Tajlandii? Gdzie i jak szukać?

Artykuł w skrócie:

Aktualizacja 2025

Czasy się zmieniają – podobnie jak trendy lotnicze i praktyki poszczególnych linii lotniczych. Postanowiliśmy więc odświeżyć artykuł który nie przynosił już realnych informacji. Od jego pierwszej publikacji mieliśmy korona wirusa, zaczęła się wojna u naszych sąsiadów, a na trasie do Azji ciągle dzieją się jakieś rzeczy niestworzone. Turystyka w tym czasie mocno się zmieniła i na dziś (styczeń 2025) dalej płata figle (np. bilety do USA tańsze niż do Azji). Możemy zapomnieć o czasach gdzie bilet lotniczy w obie strony dało się wyrwać za 1500zł (pomijamy czartery na ostatnią chwilę). Okazje gdy bilety kupowane z kilku lub kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem były o wiele tańsze niż te kupowane bliżej planowanego wylotu również zdarzają się rzadziej. Przez ten okres doczekaliśmy się nawet momentu w którym Qatar był najtańszą linią 😀 W tym artykule nie podamy Wam prostego sposobu na tanie bilety, nie powiemy Wam jaka cena jest dobra a jaka nie, bo i one zmieniają się dynamicznie. Wiadomo, że im mniejsza tym lepsza 🙂 Przykładowo na jeden sezon okazyjną ceną było 2500zł-3000zł, normalną ceną 3000-4000zł, a wysoką wszystko powyżej 4000zł, z kolei sezon wcześniej można było wyrwać loty w okolicy 2000zł, a czasem nawet mniej… Oczywiście mowa o lotach z Polski, bez kombinowania i z krótkimi przesiadkami. I zanim zarzucicie nam, że widzieliście lub słyszeliście że ktoś kupił bilet dużo taniej – tak, wiemy, że pojawiały się tańsze bilety jednak były to okazje które znikały dosłownie w przeciągu kilku godzin czy nawet kilkunastu minut. Część z nich i tak była później odwoływana (przykładowo Lufthansa). Żeby upolować takie bilety trzeba mieć po prostu albo dużo szczęścia albo po prostu multum wolnego czasu na ciągłe monitorowanie. W tym artykule podzielimy się z Wami naszą wiedzą i wskazówkami w jaki sposób szukać tanich biletów 🙂 Zaczynamy!

To co? 12 godzin do Bangkoku? 😀

Elastyczność w wyborze dat

To zasada numer jeden jeśli chodzi o budżetowe bilety w dowolny zakątek świata. Jeśli macie taką możliwość zaplanujcie sobie swój urlop z lekką elastycznością – czasami wylot, czy powrót kilka dni później lub wcześniej może okazać się kilkukrotnie tańszy od sztywnej daty którą sobie obraliśmy – serio. Wystarczy spojrzeć na siatki przewoźników wybierając opcję wyszukiwania (+/- 3 dni lub „elastyczne daty”). Jeśli macie taką możliwość – najpierw kupcie bilety, a później zaklepcie urlop. To jest turbo dobre rozwiązanie ale rozumiemy, że nie każdy tak może. Znalezienie biletów pod konkretne daty niestety często kończy się zderzeniem ze ścianą ale trzeba szukać do oporu!

Wysoki i niski sezon

Jeśli zależy Wam aby Tajlandię odwiedzić w sezonie to naturalnie bilety mogą okazać się droższe niż poza nim – ale to też żadna reguła. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, rynek biletów lotniczych jest bardzo dynamiczny i czasem wpadają niezłe promocje (trzeba jednak na nie czatować). Jaszczur poleca jednak odwiedzić Tajlandię również w inne miesiące – na przykład we wrześniu, październiku czy listopadzie (i automatycznie lecieć za lepsze pieniądze). Pogoda na wyspach będzie co prawda mniej pewna, bo jest to nadal pora deszczowa, jednak jeśli ktoś stawia duży nacisk na zwiedzanie to wiele miejsc będzie ładniejszych niż w sezonie (natura, wodospady). Do tego ceny na miejscu będą mniejsze, a popularne atrakcje mniej oblegane. Ps. Możecie również trafić na słoneczną i bezchmurną pogodę na cały okres Waszego wyjazdu. W Tajlandii to ryzyk-fizyk. Poza tym jak pada to i tak jest ciepło! Grunt żeby nie trafić na powódź (na przykład Koh Tao 12-16 grudnia 2024).

Uciekamy od tej zimy!
Bo tak może być w Tajlandii 😀 Dla przykładu Krabi w grudniu.

Miejsce wylotu i miejsce lądowania

Mieszkasz w Warszawie i szukasz lotu z Warszawy ? Błąd – podróżowanie do większych miast w Polsce jest w tych czasach bezproblemowe a różnica w cenie biletu lotniczego (dodając nawet pociąg/autobus i później Ubera na lotnisko) może być kolosalna. Nie ograniczaj się do swojego najbliższego lotniska – często może się okazać, że lotnisko obok w tych samych datach lub minimalnie innych ma bilety o wiele tańsze. To samo tyczy się miejsca lądowania – w Polskim środowisku podróżników utarło się, że najtańszych lotów szuka się do Bangkoku – błąd. Polecamy sprawdzać również lotniska w Krabi, Chiang Mai czy Pattaya 😉 Przy szukaniu biletów zerkajcie na Kraków, Poznań czy Gdańsk. Na przykład Flydubai lata z większości dużych miast w Polsce i można czasem wyłapać niezłe ceny (tej linii nie znajdziecie zazwyczaj w porównywarkach).

Ceny lotów Finnair na trasie Gdańsk – Bangkok

Jeszcze lepiej, jeśli możesz pozwolić sobie na podróż z lotniska w innym kraju – bardzo ale to bardzo okazyjne loty można wyrwać z Wiednia, Budapesztu czy Berlina – kwestia transferu i dopięcia wszystkiego. Opcja szczególnie zalecana dla osób które mieszkają blisko granicy. Czasem podróż do obcego lotniska będzie krótsza i szybsza niż do oddalonego lotniska w Polsce!

Monitorowanie cen

Monitorujcie ceny biletów do Tajlandii, w różnych okresach, nie tylko w konkretnym Waszym terminie, zbadajcie rynek, ustalcie jakie ceny należą do okazyjnych, jakie do normalnych, a jakie do wysokich – na tej podstawie szukajcie biletów na swój termin. Jeśli macie dużo zapasu czasowego, nie bierzcie byle jakiej pierwszej okazji (no chyba, że w Waszej opinii będzie to turbo okazja). Na przestrzeni ostatnich lat zauważyliśmy że dobre deale trafiają się niemal każdego miesiąca – nawet na krótki czas przed wylotem. Wiadomo, że bilety fajnie kupić zawczasu, aby mieć spokojną głowę. Piszemy to jednak dla każdego – zarówno dla tych co lubią mieć zakupione loty wcześniej i się nie martwić ale również dla tych którzy obudzili się z kupnem biletów na ostatnią chwilę – jeśli widzicie że Wasz termin jest super drogi, weźcie oddech, machnijcie drinka i na spokojnie szukajcie stosując się do naszych złotych reguł. Nie dzisiaj, to jutro, nie jutro to pojutrze – coś wpadnie na pewno, może już nie okazyjnie ale zawsze warto mieć nadzieję 😀

Przeglądanie bezpośrednio stron przewoźników

Nie używajcie jedynie popularnych wyszukiwarek, odwiedzajcie bezpośrednio strony przewoźników. To chyba jedna z najważniejszych rad. Po pierwsze – wyszukiwarki czasem nie posiadają wszystkich aktualnych połączeń. Po drugie niektórych przewoźników wcale nie ma dostępnych w niektórych wyszukiwarkach. Po trzecie – dla bardziej zaawansowanych podróżników – wyszukiwarki nie wyszukają Wam skomplikowanych połączeń typu Polska-Indie-Tajlandia, czy Polska-Singapur-Tajlandia – czy jeszcze innych (podkreślamy, że wyszukiwanie takich połączeń raczej zostawiamy jako ciekawostkę dla osób wprawionych w boju, elastycznych i wytrwałych, o sporym zapasie cierpliwości). Zaglądajcie na strony przewoźników bezpośrednio, bawcie się terminami i miejscami wylotów, a jeśli trochę bardziej ogarniacie szukanie to możecie eksperymentować również z opcją „Multi-city” – możliwości jest wiele. Wiemy, że to dużo klikania – każdy przewoźnik, każde miejsce wylotu i każde miejsce lądowania. Sukces wymaga jednak wytrwałości 😀

Na jakich przewoźników patrzeć?

Jaszczur poleca zaglądać do takich przewoźników jak:

  • Eva Air (Wiedeń)
  • Flydubai
  • Lufthansa
  • Austrian
  • AirArabia – zrobili furorę oferując bilety po 1000zł w jedną stronę
  • Ethihad
  • Oman Air
  • AirChina – namieszali na rynku lotami z przesiadką w Pekinie
  • Finnair – w elastycznych datach możecie polecieć poniżej 3000
  • KLM
  • Emirates
  • Scoot (Berlin, Ateny, Mediolan)
  • AirFrance
  • Turkish Airlines
  • Norse Airlanes (Oslo)
  • Amman Airlanes
  • Qatar

Najlepiej zróbcie sobie osobny folder z zakładkami w przeglądarce 😀

Dreamliner Finnair
Dreamliner Qatar

Bilety czarterowe

Do Dyspozycji pozostają również bilety czarterowe (głównie Rainbow) – jest to jedynie opcja dla osób które mogą pozwolić sobie na urlop z dnia na dzień. Czarter jest o tyle fajny że lecicie bezpośrednio bez przesiadek. Loty niestety przeważnie są dostępne jedynie w opcji w 2 strony na 9, 12 czy 16 dni i nie ma możliwości kombinowania z dłuższym/krótszym okresem. Jak polować na tanie czarterowe loty? Obserwować codziennie ceny – im bliżej terminu tym robi się mniejsza luka w samolocie i biura podróży wyprzedają ostatki za grosze żeby tylko dopchać maszynę do pełna. Możecie czekać na super okazję ale musicie trzymać rękę na pulsie. Czartery to prawdziwa loteria!

Czas przesiadek

Niestety często tani lot wiąże się z długą przesiadką i jest to wpisane w ryzyko zawodowe podróżnika 😀 Bywało, że czekaliśmy dobę na lotnisku żeby było taniej. No cóż, trudno! Czasem trzeba się poświęcić. Tym bardziej jeśli tylko wyłapiecie coś w krótkim czasie, np. łącznie 15 godzin w dobrej cenie to nie ma się co zastanawiać. Pamiętajcie też, że przy długich przesiadkach często możecie skorzystać z przywilejów – saloników, zniżek na jedzenie czy darmowego zwiedzania.

Widzisz okazję? Bierz od razu!

Jeśli znajdziecie OKAZJĘ, będzie pasował Wam termin, lotniska i wszystko inne to bądźcie gotowi na kliknięcie kup teraz. Nie zastanawiajcie się, kupujcie i nie żałujcie, ahoj przygodo! Może się okazać, że odświeżenie strony już będzie końcem dobrej oferty. Jeszcze jedno – miejcie zawsze na koncie odpowiednią ilość pieniędzy aby móc skorzystać z okazji, która pojawia się przeważnie nagle i niespodziewanie! Żeby potem w nerwach nie przelewać kasy na wariata 😀

Wyszukiwarki lotów

Przeglądajcie wszelkie agregaty lotów. Nie zaszkodzi zerknąć na strony typu Skyscanner, Fly4Free, Kiwi, Kayak, Esky, Wakacyjni Piraci czy Loter. Bywa, że wklepiecie na przypale jakąś datę, a tutaj bum! Okazja życia. Do tego można korzystać z podglądu całego miesiąca. Oczywiście potem szukamy tego lotu bezpośrednio u przewodnika 😛

Grupy na Facebooku

Przeglądajcie grupy na Facebooku (np. Tajlandia Forum) i fanpage agregatów, np. TaniBilet. Zdarza się, że ktoś znajdzie lot za dobrą cenę i dzieli się z innymi Świętym Graalem. Szanujemy!

Strony z promocjami

Można wejść także czasem na strony z promocjami typu Pepper. Najczęściej pojawiają się tam oferty od Rainbow odnośnie czarterów.

Loty w tygodniu vs loty w weekend

Na pewno już to wiecie ale musimy również o tym wspomnieć. Bilety są oczywiście tańsze w tygodniu, a droższe w weekendy. Jeśli zaplanowaliście sobie, że polecicie w sobotę i wrócicie w sobotę, bo mieliście sprytny plan żeby zaoszczędzić urlop – będzie Was to słono kosztowało. Linie lotnicze już przejrzały takich cwaniaczków 😀

I cyk w poniedziałek taniej

Programy lojalnościowe

Zbierajcie wszelkie Aviosy czy inne frykosy 😀 Kilka lotów jedną linią i nagle uzbiera się 500zł rabatu na kolejny lot! Niektóre linie pod jednym porozumieniem, np. Star Alliance pozwalają na przerzucanie punktów pomiędzy firmami.

Odnośnie pośredników

Na koniec nie porada ale ostrzeżenie od nas. Pośrednicy często kuszą niższą ceną, czasem jest to kilka złotych, a czasem kilkaset. Zachęcamy Was jednak do brania biletów bezpośrednio od przewoźnika. Dlaczego? Zdarza się, że godziny czy nawet dni lotu zostaną zmienione. Nagle coś się wydarzy, nie zostaniecie poinformowani, samolot Wam ucieknie czy jakiekolwiek inne nieprzyjemności będą miały miejsce – a wtedy linia zrzuci winę na pośrednika. Ten natomiast na Was, że nie doczytaliście regulaminu i będziecie mieli po urlopie. Do tego czeka Was sporo przepychania się w celu odzyskania swoich pieniędzy… Niestety nawet jeśli je odzyskacie co do grosza, już nikt nie odda Wam straconego czasu i nerwów! Być może będziecie mieli zawczasu zaklepane hotele czy inne atrakcje. Wszystko przepadnie. Niektórzy powiedzą – brałem u pośredników już milion razy i nigdy nic się nie wydarzyło! To prawda, przeważnie wszystko będzie okej, jednak zawsze ta 1 na 100 czy 1000 osób padnie ofiarą czyichś niekompetencji lub po prostu scamu. Czy warto ryzykować dla 10, 100 czy 300zł? To zostawiamy do samodzielnej oceny. Po bezpośrednim zakupie na stronie linia lotnicza zawsze poinformuje Was o każdej zmianie. W razie odwołania lotu zaproponuje Wam alternatywne terminy czy zwrot pieniędzy. Łatwiej też ubiegać się o potencjalne odszkodowanie. Jesteście po prostu w dużej mierze ubezpieczeni od nieprzewidzianych przygód. Przemyślcie dwa razy zanim klikniecie kup teraz na jakimś GoToGate.

Zniżki studenckie

Jeśli posiadacie status studenta (lub inny, niestety nie potrafimy się wypowiedzieć jak to działa) możecie w niektórych liniach uzyskać zniżkę – np. w Qatarze, co może przełożyć się na finalny wybór biletu 😉 Wiemy, że to nie jest najtańsza linia ale był taki moment, że jakimś cudem oferowali najtańsze bilety na rynku (np. w październiku 2022 cena 3800 była najniższa). Kto wie, może kiedyś znowu coś się pomiesza 😀

Życzmy Wam udanych łowów!

Tajlandia Plan Wycieczki Wakacje
Jaszczur Podróżnik na YouTube

Oceń nasz poradnik!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw nam 5 gwiazdek!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Wymagane pola oznaczone są *