Via Ferrata Wild Ferenc (C/D) – opis przejścia
Artykuł w skrócie:
Via Ferrata Wild Ferenc to trasa dla bardziej zaawansowanych wspinaczy, którzy mają już za sobą kilka żelaznych dróg. Została otwarta w 2016 roku i nazwana na cześć rumuńskiego himalaisty. Za mocowania odpowiada lokalna jednostka Salvamont dlatego stan kabla i kotw jest bardzo dobry. Trasa wznosi się w wąwozie Bicaz, niedaleko Lacul Rosu i jest łatwo dostępna. Niemal przez cały czas będziecie mogli liczyć na sztuczne ułatwienia. Czeka też na Was mały mostek do przejścia.
Informacje i dane
- Cena: bezpłatnie jeśli mamy własny sprzęt
- Poziom: C/D
- Długość: 200 metrów
- Wysokość wspinaczki: 173 metry
- Czas dojścia do startu: 20 minut
- Czas przejścia: około godziny
- Czas powrotu: 30 minut
- Znacznik GPS darmowego parkingu: 46°47’41.8″N 25°47’52.4″E albo 46°47’39.3″N 25°47’42.3″E
- Znacznik GSP początku Via Ferraty: 46°47’54.3″N 25°47’36.4″E
- Numer alarmowy do Salvamont: +40 725 826 668
- Powrót: niebieską trasą numer 5 (poziom A/B)
Dojście do Via Ferraty
Zostawiamy samochód na jednym z dwóch parkingów i podążamy za wyznaczoną ścieżką aż pod pionową skałę. Cały czas idziemy szlakiem niebieskiego trójkąta w kierunku szczytu Suhardul Mic. Ze szlaku skręcamy w prawo zgodnie ze wskazówkami. Momentami może być stromo pod górkę, a małe kamyczki na drodze mogą być śliskie. W końcu docieramy do podstawy wysokiej skały i tabliczki informacyjnej, gdzie zaczyna się kabel.
Przejście Via Ferraty
Rozpoczynamy wspinaczkę pionową ścianą mając od razu metalowe pomoce w postaci drabinek lub kotw. Od razu też jesteśmy wystawieni na pełną ekspozycję – przepaść pod nogami. Początkowy odcinek wyceniony jest na B/C/B. Przez chwilę będziemy się wspinać w małym pęknięciu w ścianie. Z czasem pojawi się znacznie więcej drabinek. Niskie osoby mogą mieć mały problem żeby przechodzić z jednej na drugą 😀 Na całej trasie zachęcamy do wspomagania się kablem. W pewnym momencie ferrata zacznie lekko zakręcać żeby znowu piąć się do góry.
Docieramy do najtrudniejszego momentu czyli odcinka wycenionego na D. Chwilę przed tym będziemy musieli zmienić miejsce z lewej strony liny na prawą. Małe przewieszenie doprowadzi nas do charakterystycznego mostu. Tutaj również będziemy mieli okazję wpisać się do księgi gości. Możecie szukać naszego wpisu z 25 września 2021 😀
Przechodzimy most i zabieramy się za ostatni odcinek z oceną C/B. Na zejściu możemy się wpiąć w specjalnie dorobiony uchwyt. Następnie czeka na nas wspinaczka z mniejszą liczbą sztucznych pomocy ale nie jest to specjalnie trudne. Brawo, udało się!
Powrót do samochodu
Ze szczytu możemy kierować się w lewo szlakiem niebieskiego trójkąta. Powinien nas doprowadzić na tą samą drogę, którą przyszliśmy.