Blagaj – czyli gdzie Buna ma swój początek
Artykuł w skrócie:
Naszym kolejnym celem w Bośni była mała miejscowość Blagaj położona już niecałe 10 kilometrów od Mostaru. Udało nam się zaparkować na jakimś dzikim parkingu płacąc podejrzanym lokalsom 2 KM. Prawdopodbnie w okolicy Eco Centre Blagaj. Przynajmniej było blisko do najważniejszego punktu. Do Blagaj zapuszcza się zdecydowanie mniej turystów o czym świadczyła liczba samochodów. Jest to jednak nadal jedno z najbardziej popularnych miejsc w kraju. Dlaczego?
Wywierzysko rzeki Buny
To co przyciąga turystów to wyjątkowe wywierzysko rzeki Buny! Rzeka ta na odcinku 19 kilometrów płynie… pod ziemią, wewnątrz krasowych formacji aby dosłownie wystrzelić na powierzchnie z wielkiej groty! Woda wypływa tutaj z prędkością 43 m3 na sekundę! To miejsce uznawane jest za jedno z najsilniejszych wywierzysk Europy. Buna 9 kilometrów później wpada do Neretwy. Ciekawostką jest to, że rzeka ma stałą temperaturę wody – 10 stopni Celsjusza. Najlepszy widok na wypływającą wodę jest z prawego brzegu, a także z Mostu Blagaj. Prawy brzeg również dobre miejsce żeby strzelić fotkę zabytku znajdującego się po drugiej stronie 😀 Biegnie tutaj dzika ścieżka, którą można zajść naprawdę blisko wywierzyska.
Klasztor derwiszów
Rzeka położona jest pod ogromnym klifem, a cała sceneria zapiera dech w piersiach. Przy samym źródle położony jest jeden z najciekawszych zabytków Bośni i Hercegowiny – klasztor derwiszów. Budynek dosłownie wciśnięty jest między pionowe skały! Jasne ściany klasztoru doskonale kontrastują z wiekowymi skałami i drewnianymi akcentami. Jeśli jesteście entuzjastami historii i architektury to na pewno pokusicie się odwiedzić wnętrze budynku. Nam wystarczyły piękne widoki. Dla ciekawskich przygotowaliśmy jednak klika ciekawostek!
Od klasztoru można zejść schodkami do samej rzeki. Tam na cienkim łańcuchu zawieszone jest metalowe naczynie, które może nam posłużyć do napicia się wody prosto z czystej Buny!
Klasztor wyposażony był w… toaletę! Co w tej części Europy w XVI i XVII wieku było niezłą rzadkością 😀 Przybytek powstał tutaj na skutek muzułmańskich zwyczajów.
Obiekt otwarty jest przez cały rok w godzinach 8-18, a wejście powinno kosztować 4KM. Należy pamiętać, że zwiedzamy go bez butów, z zasłoniętymi ramionami i nogami do kolan. Kobiety muszą zakryć głowę.
Inne oblicze Blagaj
Jeśli macie czas to Blagaj ma do zaoferowania o wiele więcej – wtedy (2019) sami o tym nie wiedzieliśmy ale pewnie i tak byśmy z tego nie skorzystali. Okazuje się, że okolica jest niezłym zagłębiem ścian wspinaczkowych. Znajdziecie tutaj także Via Feratty, jedna prawdopodobnie prowadzi na położoną obok twierdzę. Dookoła znajduje się również wiele campingów, które przyciągają wspinaczy. Jednym z nich jest właśnie wspomniany wcześniej Eko Centar Blagaj. Pozostaje nam kiedyś wrócić i przejść okoliczne żelazne drogi!